SOSYAL GİRİŞİMCİLER ADANA’DA BULUŞTU

Sosyal girişimcilik ekosisteminin ulusal ve bölgesel aktörleri Adana’da bir araya geldi.

11 Mart 2022 Cuma 09:08
SOSYAL GİRİŞİMCİLER ADANA’DA BULUŞTU

Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA) iş birliği ile Türkiye Sosyal Girişimcilik Ağı (TSGA), Koç Üniversitesi Sosyal Etki Forumu (KUSIF), Mikado Sürdürülebilir Kalkınma Danışmanlığı, Impact Hub İstanbul, Impact Hub Ankara tarafından, Türkiye’de Sosyal Girişimcilik Araştırması Projesi kapsamında “Sosyal Girişimcilik” çalıştayı düzenlendi.

ÇKA toplantı salonunda gerçekleştirilen çalıştaya, Adana ve Mersin’den aralarında sosyal girişimciler, kooperatifler, üniversiteler, sivil toplum, kamu ve destek kuruluşları ile özel sektörün de yer aldığı 39 kuruluştan 42 temsilci katıldı.

HARİTALAMA ÇALIŞMASI

Araştırmanın temel hedefleri,  detaylı ve çok katmanlı bir ekosistem haritası oluşturma üzere, katılımcılar sosyal girişimciler başta olmak üzere aktif yurttaşlar, aracı yapılar, hibe/fon sağlayıcılar, kamu kurumları, özel sektör, sivil toplum, bilgi üretenler gibi farklı işlevleri yerine getiren paydaşlardan belirlendi.

İki oturumdan oluşan çalıştayın ilk oturumda, uzmanlar tarafından katılımcı yerel aktörlere sosyal girişimcilik kavramı üzerine geniş kapsamlı bilgilendirme sunumları yapıldı, ikinci oturumda ise haritalama çalışmalarının yanı sıra, farklı yerel/bölgesel bağlamlardaki durumu anlamak ve değerlendirmek için grup çalışmaları gerçekleştirildi.

Toplantıda gerçekleştirilen somut öneri ve tespitler Türkiye’de Sosyal Girişimcilik Araştırmasına önemli girdiler sağlayacak. 2022 yılının ilk yarısında tamamlanması planlanan araştırma, Türkiye’deki sosyal girişimcilik ekosistemini haritalandırarak ülke bağlamına özgü politika önerileri geliştirmeyi ve sosyo- ekonomik kalkınma için sosyal girişimciliğin önemini gösteren kanıtlar sunmayı hedefliyor. Proje çıktıları, ekosistem haritasının yanı sıra Türkçe ve İngilizce rapor ile kamuoyu ile paylaşılacak.

ÖZEL SEKTÖRÜN PAYI ARTTIRILACAK

ÇKA Genel Sekreter V. Ahmet Rifat Duran konuyla ilgili yaptığı açıklamasında;  Ajans olarak girişimciliğin geliştirilmesine yönelik “ekosistem geliştirme” odaklı faaliyetler sürdürdüklerini belirterek, ekosistemin her unsurunun gelişimini destekleyen etkin politikalar ile bölgedeki donanımlı yetenek havuzunu zenginleştirmeyi, hızlandırıcı kuruluşların kapasitelerini geliştirmeyi, kalifiye bir bölgesel mentor ağı oluşturmayı ve girişimcilerin finansmanında özel sektörün rolünü artırmayı hedeflediklerini kaydetti.

Küresel trendlere paralel olarak yenilikçi ve yaratıcı çözümler ile sosyal faydayı birleştiren sosyal girişimcilik konusun gün geçtikçe önem kazandığına dikkat çeken Duran, “Son dönemlerde yaşanan göç, salgın, sosyal ve çevresel sorunlar göz önünde bulundurulduğunda sosyal girişimcilik alanında farkındalığın artırılması, kapasitenin geliştirilmesi, sosyal girişimciliği güçlendirecek ara yüzlerin kurulması/geliştirilmesi, network faaliyetlerinin artırılması bölgemizin sosyo-ekonomik kalkınması açısından oldukça kritiktir. Ajansımız da bunun bilincinde olarak bu alanda ekosistemi güçlendirecek faaliyetlerini çeşitlendirerek sürdürmektedir” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.