KUZKA'DAN MESAJ: "KADIN EMEĞİ DEĞERLİ"

Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA)'nın Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında Kastamonu'da desteklenmeye hak kazanan projelerin sözleşmeleri gerçekleşen törenle imzalandı. Kadın kooperatiflerine özel destek vererek kadın emeğini destekleyen Ajans, bölgesel marka gücünü de destekleyecek.

14 Ekim 2021 Perşembe 13:13
KUZKA'DAN MESAJ: "KADIN EMEĞİ DEĞERLİ"

Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA)'nın Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında Kastamonu'da desteklenmeye hak kazanan projelerin sözleşmeleri gerçekleşen törenle imzalandı. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Kastamonu Valisi Avni Çakır başkanlığında gerçekleşen toplantıya, Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu, Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, Kastamonu Belediye Başkanı R. Galip Vidinlioğlu, Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan, Kastamonu İl Genel Meclis Başkanı Güray Parçal, Kastamonu TSO Başkanı Oğuz Fındıkoğlu, Çankırı TSO Başkanı Hayrettin Çelikten, Sinop TSO Başkanı Salim Akbaş, KUZKA Genel Sekreteri Dr. Serkan Genç ve proje ortağı kadın kooperatifi temsilcileri online olarak katıldı. Kastamonu Valiliği Toplantı Salonu’nda gerçekleşen törende açıklamalarda bulunan Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Serkan Genç; “2020 yılı itibariyle kadın kooperatiflerinin ve girişimci derneklerinin güçlendirilmesine yönelik sonuç odaklı programı uygulamaya başladık. Bu amacımız doğrultusunda kadın kooperatiflere farklı desteklerde bulunduk. Kadınların başarılı bir girişim oluşturabilmesi için tasarladığımız kadın örgütlenmeleri eğitim programı kapsamında İş planı, tanıtım, proje geliştirme, dijital pazarlama, ürün standardizasyonu, finansal yönetim gibi 14 farklı konuda kadınların eğitim almasını sağladık" dedi.
   


   

GÖRÜNÜRLÜK SAĞLANACAK

Teknik destek programı ile kadın kooperatiflerine ürün tasarım, ambalajlama, katma değerli ürün üretme gibi konularda danışmanlık desteği sağladıklarının altını çizen Genç, "Kadın kooperatiflerinin kuruluş, mevzuat, kooperatif yönetimi, ürün geliştirme ve pazarlama, kooperatifçilik kültürü ve finansman olmak üzere 6 başlıkta sorunları belirlemek ve çözüm geliştirmek üzere çalıştay düzenledik. Kadın kooperatifleri ve kadın girişimci derneklerini tek bir çatı altında buluşturma hedefinde olan bir Gücüm Emeğim Platformunu kadın örgütlenmeleri ile birlikte hayata geçirdik. Gücüm emeğim platformu: Kastamonu, Sinop ve Çankırı illerindeki Kadın Kooperaflerini tek bir çatı altında buluşturma hedefiyle kurulmuştur. Platform kooperatifçilik kültürü ve dayanışması bilinci doğrultusunda ortak sorunlarına ortak çözüm üretmelerini desteklenmektedir. Bu platform çalışmaları ile kadın emeği ile üretilen ürünlerin çeşitlendirilmesi, katma değerli hale getirilmesi, değer fiyatına ve doğru yöntemlerle pazarlanması ve e-ticaret uygulamaları ile satışının sağlanarak gelir getirici faaliyetlerin artırılması ve görünürlüğünün sağlanması hedeflenmektedir. Kalkınma ajansı olarak gücüm emeğim markasının tescil işlemlerini gerçekleştirdik. Yakın bir dönemde de gücüm emeğim e ticaret sitesine kullanıma açarak kadın kooperatiflerinin ürünlerini dijital ortamda satış yapmalarına olanak sağlayacak alt yapı üzerinde çalışmalarımıza devam ediyoruz" şeklinde konuştu.
  


   

Kadın kooperatiflerinin iyi uygulama örneği ziyaretleri yapmaları ve fuarlara katılım sağlamasına yönelik çalışmalar yaptıklarını söyleyen Genç, şöyle konuştu: "Önümüzdeki hafta düzenlenecek Yöresel Ürünler Fuarı katılmalarını sağlıyoruz. İllerimizin yöresel ürünlerini ve kooperatiflerini gücüm emeği platformu olarak fuarda tanıtma imkanları olacaktır. Kadın kooperatiflerinin hali hazırda yaptıkları ürünlere bölgesel ve ulusal pazardan talep bulunmaktadır. Fakat büyük markalar yüksek üretim kapasitesi ve düzenli üretim istemektedir. Kadın kooperatiflerinin ise yüksek hacimde üretim yapabilecek, paketleyecek makine ekipmanı yoktur. Bu nedenle özellikle ulusalda üretime dayalı iş birlikleri kuramamaktadırlar. Kadın kooperatiflerinin geliştirilmesi ve üretim kapasitelerinin artırılarak kadınların ekonomik hayata katılımlarını sağlamak üzere Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütülen ve uygulamasını yerelde kalkınma ajanslarının gerçekleştirdiği Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programına başvuru gerçekleştirilmiş ve desteklenmeye hak kazanmıştır. Proje yürütücüsü Kastamonu Valiliği, proje ortakları Çankırı Valiliği, Sinop Valiliği, 3 ilimizinİl Özel İdareleri, 8 kadın kooperatifidir. 1.123.000 bin TL bütçeli projeye program kapsamında yüzde 89’una tekabül eden 1 Milyon TL destek sağlanacaktır. Toplamda 145 üyeye sahip 8 kadın kooperatifine proje kapsamında makine ve ekipman desteği sağlanacaktır. Bu sayede düzenli ve yüksek hacimli üretim yapma imkanı elde edeceklerdir. Kadın kooperatiflerinin geliştirilmesi, kapasitelerinin artırılması ve daha fazla kadının güçlendirilmesi için başladığımız programımızın adım adım geliştiğini görmek bizler için mutluluk vericidir. Bu süreçte desteklerini esirgemeyen tüm yöneticilerimize teşekkür eder, projenin Bölgemiz kadın kooperatiflerine hayırlı olmasını temenni ederim."
   

Son Güncelleme: 14.10.2021 13:42
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.