ZAMLA YATIP KALKIYORLAR

Bursa Demirtaş OSB (DOSAB) Başkanı H. Ersan Özsoy, doğal gaz zamları ile birlikte gelen kısıntı kararına ateş püskürdü. Özsoy, "Böyle uygulama olmaz" dedi.

20 Ocak 2022 Perşembe 15:13
ZAMLA YATIP KALKIYORLAR

TARİFEYE TEPKİ

Doğal gaz tarife fiyat artışları ve kısıntı kararı hakkında konuşan Demirtaş OSB Başkanı Halil Ersan Özsoy, sanayicinin bu karara büyük tepki gösterdiğini söyledi. Özsoy, "Organize sanayi bölgeleri, kanuni düzenlemeler kapsamında doğalgaz dağıtımı görev ve sorumluluğunu 1990’lı yıllardan bu yana başarıyla yerine getiriyor. Bölge içinde firmalarımıza doğalgaz dağıtımını; tesis ettiğimiz dağıtım şebekesi, işletme ekipmanları ve personelimiz ile gerçekleştiriyoruz. Sonuçta doğalgazı bizim gibi kendisi dağıtan OSB’lere BOTAŞ tarafından tek bir fatura kesiliyor ve tahsilatı zamanında yapılıyor. BOTAŞ’ın 1 Ocak 2022’den itibaren uygulayacağı tarife ve bu tarifenin uygulama esaslarına bakıldığında; OSB’ler içinde yer alan firmalara adeta ceza kesiliyor" şeklinde konuştu. 

     
EŞİTSİZ VE DENGESİZ

Bu eşitsizliğin nereden kaynaklandığı hakkında da değerlendirmede bulunan Özsoy, "Yılbaşından itibaren sanayide doğalgaza yüzde 50 zam yapıldı. Eş zamanlı olarak kademeli tarifeye devam edileceği ve bir önceki dönem tüketiminin yüzde 60’ını aşan kısım için yüzde 50 ekstra zam olacağı açıklandı. Doğalgaz Piyasası Kanununa göre Kullanıcı Birliği olarak tanımlanan OSB’lerde faaliyet gösteren firmalar, yıllık 300 bin metreküp altında gaz tüketseler de, OSB’nin yıllık toplam tüketimi baz alınacağı için doğalgaz faturalarını ekstra zamlı ödeyecekler.
DOSAB açısından baktığımızda toplam 181 doğalgaz abonemizin 97’si 0-300 bin metreküp içine giriyor ancak bu grubun tükettiği toplam doğalgaz tüketimi toplam tüketimimizin yüzde 4’ü kadar. Her OSB’nin yapısına göre bu durum farklılık gösteriyor. Organize sanayi bölgeleri, sanayinin planlı alanlarda gelişmesinde önemli bir role sahiptir. Sanayinin OSB’ler içine girmesi yıllardır teşvik edilirken, OSB firmaları aleyhine bu tür uygulamalar bölge dışına çıkma arayışlarına yol açacaktır. OSB’lerde üretim yapan sanayiciler ile dışında üretim yapan sanayiciler arasında eşitsizliğe, haksız rekabete ve adil olmayan bir sonuca yol açacak doğalgaz tarifesi uygulamasının gözden geçirilmesi, adil şekilde yeniden düzenlenmesi; sürdürülebilir üretim ve planlı sanayileşmenin merkezi OSB’ler açısından önemlidir" açıklamalarına yer verdi. 

     
DOĞALGAZ KISINTISI KARARI DEĞERLENDİRMESİ

Özsoy, OSB camiasının ateş püskürdüğü kısıntı kararı hakkında da tepkisini ortaya koydu. Başkan, şöyle konuştu: "Ülkemizde mevsimsel şartlar nedeniyle ısınma amaçlı doğalgaz tüketiminin rekor düzeyde artması, yurtdışından gaz tedariğinde yaşanan kesinti gibi sebeplerden dolayı doğalgazda arz-talep dengesinin sağlanmasına dönük kısıntı kararı, BOTAŞ tarafından OSB’lere gönderildi. Buna göre bitiş tarihi belli olmayan şekilde, yarın sabahtan itibaren ortalama günlük tüketimde yüzde 40 kısıntıya gidilecek. Buna uyulmaması halinde müeyyideler uygulanacağı bildirildi. Tabii ani olan bu durum, üretim planlamalarını, ihracat programlarımızı alt üst etti. Üstelik bu kısıntı, sanayide çarkların oldukça yoğun döndüğü, üretimin tepe noktasında olduğu bir döneme denk geldi. Üretim ve ihracat taahhüdü olan firmalarımız üzerinde büyük bir stres oluştu. Prosesinde doğalgazı yoğun ve etkin kullanan firmalarımızda teknik olarak da doğalgazda bu tür kısıntılar sürdürülebilir bir durum değil. Gün boyu gerek yönetimimiz gerekse sanayicilerimizle iletişim halinde neler yapılabileceğini planlamaya çalışıyoruz. Ancak enerjide son dönem fiyat artışlarının yükünün üzerine bir de böylesine bir kısıntının gelmesi; üretimi, ihracatı, verimliliği son derece olumsuz etkileyecek. Ümidimiz, doğalgaz tedarik ve arz sıkıntısının bir an önce çözülüp normale dönülmesi."

Son Güncelleme: 20.01.2022 15:50
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.