YERLİ ÜRETİMDE BÜYÜK GÜÇ

İvedik OSB ve Teknopark Ankara Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Gültekin, sanayicilerin her zaman üretim ve memleket sevdasıyla adım attıklarını belirterek, “İvedik OSB olarak, tüm sektörlerimizi millî ve yerli üretim yolundan gitmeye teşvik ediyoruz” dedi.

06 Ocak 2022 Perşembe 08:57
YERLİ ÜRETİMDE BÜYÜK GÜÇ

Ankara sanayisinin nitelikli merkezi İvedik OSB, yerli ve milli üretim alanında attığı adımları ileriye taşıyacak. İvedik OSB Teknopark Ankara Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Gültekin, savunmadan elektroniğe, yazılımdan gıdaya, kimyadan tekstile kadar birçok sektörün yerli üretim hamlesinden alnının akıyla çıktığını belirterek, “Ülkemizin yüz akı savunma sektörü, eriştiği yerlilik oranıyla da parmak ısırtmayı sürdürüyor. Üretenler kanadı olarak, kararlı bir duruş sergiliyoruz. Çünkü sanayiciler, bitmek bilmeyen bir üretim sevdasıyla, memleketi için döşenen tuğlaları sağlamlaştırmaktan her daim gurur duyar. Genetiğinde girişimcilik kodları yer alan Türk milletinin yıkılmadığını, ambargolardan korkmadığını, yatırım azmini, girişimcilik inancını kaybetmediğini gördükçe, içimizde umut tohumları hızla yeşeriyor. Biz de bu çerçevede İvedik OSB olarak, tüm sektörlerimizi millî ve yerli üretim yolundan gitmeye teşvik ediyoruz” dedi.

YENİ YATIRIMLARIN ADRESİ

Rekabet, toparlanma ve üretim kavramları arasında çetin geçen 2021 yılının geride bırakıldığını dile getiren Gültekin, pandemi sürecinde İvedik OSB’ye olan yatırım ve girişimcilik iştahının yükselişe geçtiğini söyledi. Bölgelerinde faaliyette bulunan 800 firmanın pandemi etkisiyle kapandığını anlatan Gültekin, “Buna karşın 1.200 yatırımcı bölgemizi tercih etti. Bu firmalar hem İvedik OSB’nin sağladığı hizmetler hem de bölge ekosisteminin oluşturduğu olumlu iklim sayesinde OSB’mizde yatırım yapmayı seçti” diye konuştu.

KURALLAR BAŞTAN YAZILDI

Pandemiyle beraber ihracatta önceliklerin yeniden belirlendiğini, e-ticarette kuralların baştan yazıldığını, lojistik ve dağıtım sektörlerinin yeni döneme uygun aksiyon aldığını, yüzlerce online teslimat girişiminin ekonomi zincirine katıldığını anlatan Başkan Gültekin, online döneme geçişte yaşanan yüksek hızın, istihdamda hizmet sektörüne olan ağırlıkta da artış yaşanmasına vesile olduğunu kaydetti. Gültekin, bununla birlikte sanayide dijital dönüşümün hızlandığını ve AR-GE yatırımlarında sağlığın payı yükseldiğini anımsattı. Pek çok sektörde yerli üretim hamlesinin güçlendiğine dikkat çeken Gültekin, İvedik OSB olarak tüm sektörleri millî ve yerli üretim yolundan gitmeye teşvik ettiklerini ifade etti.

“HAYATİ ÖNEMİ VAR”

İvedik OSB Başkanı Gültekin, içinde bulunulan toparlanma aşamasında asla frene basmaması gereken kavramın, “teşvik” olduğuna dikkat çekti. Ülkelerin istikbalini parlaklaştıran etmenlerin; sanayide yetişmiş iş gücü, edinilmiş iyi üretim tecrübeleri, stratejik ürünlerde yerli üretim ve katma değerli ihracat olduğunu belirten Gültekin, “Bu nedenle bu ülkede rüzgârda yalpalamasına rağmen ayakta kalmayı başarabilmiş her fabrikanın çok büyük bir kıymeti vardır. Yalpalayan, ayakta duramayan, rüzgârda savrulan KOBİ’lerimiz, bu zorlu dönemde devletin verdiği desteklerle ayakta kalacakları için, sunulan yardımlar, teşvik paketleri ve reformlar hayati önem taşımaktadır” diye konuştu.

TEŞVİK BEKLENTİSİ

Devletin, her dönemde olduğu gibi, bu dönem de esnafın, sanayicinin, üreticinin ve ihracatçının yanında durduğunu dile getiren Gültekin, sanayiciler olarak arzularının, dalgalanan dövize, eriyen para birimine ve çetinleşen hayat koşullarına karşın; her daim güçlendirilmiş ve anın şartlarına uygun bir şekilde revize edilmiş teşviklerin varlığı olduğunu söyledi. Gültekin, “Devletimizin, bundan öncesinde olduğu gibi, bundan sonra da üreticisinin omuzundan elini çekmeyeceğine inancımız tam” dedi.

“CAZİBE KAYBINA UĞRAR”

Gültekin, OSB’lerin yönetimlerinin mülkî idarelere devri hususuna da değindi. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının üzerinde çalıştığı 4562 sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu’nda yapılması planlanan değişikliğe, OSB yönetimleri ve sanayiciler olarak tepki gösterdiklerini anımsatan Gültekin, şöyle devam etti:

“Rüştünü ispat eden ve sanayiciler tarafından yönetilen planlı yatırım bölgelerinde genel kurulun ortadan kaldırılarak, kurulacak müteşebbis heyetin başkanlığına il valisinin getirilmesi düşüncesi, bürokrasiyi merkeze çekeceğinden, OSB’leri kısa vadede bile kayba uğratacak bir yöntemdir. 100’ün üzerinde OSB’nin, genel kurul sistemiyle yönetilmekte olduğundan hareket edersek, özellikle yabancı yatırımcı için büyük çekim merkezleri olarak kabul gören sanayici yönetimli OSB’lerimizin, cazibe kaybına uğrayacağı açıktır.”

“OSB’LERE PATİNAJ ÇEKTİRİLMEMELİ”

Başkan Hasan Gültekin, Türkiye ekonomisinde OSB’de çark döndüren fabrikaların öneminin çok büyük olduğunu, sanayicilerin ülkenin yarınları için uğraşırken, ortaya konan emeğin heba olmaması, OSB’lerin cazibelerini kaybetmemesi ve yanlış bir uygulamayla OSB’lere patinaj çektirilmemesi gerektiğini ifade etti. OSB’leri güçlendirmenin, OSB’lerin üzerindeki gereksiz malî yükleri kaldırmanın, sanayiciye daha çok teşvik aktarmanın, OSB’lerin var olan taleplerine kulak vermenin ve mevcutsa eksiklerini gidermek ile mümkün olacağını vurgulayan Gültekin, “Devletimiz ve karar vericilerimizin, bu kararı gözden geçireceğine ve OSB’lere en çok yarar getirecek şekliyle revize edeceğine inanıyoruz. OSB yönetimi ve sanayiciler olarak, bu konuda devletimizden çözüm beklemekteyiz” diye konuştu.

AR-GE BAŞARISI ÖDÜL GETİRDİ

Aynı zamanda Teknopark Ankara Yönetim Kurulu Başkanı da olan Gültekin, sanayisi ve teknolojisiyle Türkiye’nin katma değer üretme gücünü temsil eden bölgelerinin, sektörel organizasyonların ve büyük fuarların göz bebeği haline geldiğini söyledi. 8. AR-GE ve Tasarım Merkezleri ve Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi’nde gösterdikleri gelişimi Erken Aşama TGB’ler kategorisinde 2’ncilik ödülünü Bakan Mustafa Varank’ın elinden alarak taçlandırdıklarının altını çizen Gültekin, “Bu durum başarıya olan isteğimizi daha da kamçılamıştır. SAHA EXPO’da gördüğümüz büyük ilginin yanı sıra, Teknopark Ankara olarak TEKNOFEST’e 10 firmamızla katılım sağlayarak teknolojilerimizi sergileme olanağı bulduk. Gayemiz Türkiye’nin parmakla gösterilen teknokentlerinden birine dönüşmektir. Destek olan herkese teşekkür ederiz. Bu vesileyle; üreten, emek veren, işleyen, ihraç eden, AR-GE yapan tüm endüstri çevrelerine de ayrıca teşekkür ediyor; 2022’nin kayıpların daha çok telafi edilebileceği bir yıl olmasını temenni ediyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.