SANAYİYE YENİ BİR SAYFA AÇACAK

Polateli-Şahinbey Tekstil İhtisas OSB tanıtım ve bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, “Türkiye sanayisinde yeni bir sayfa açılıyor” dedi.

21 Aralık 2021 Salı 08:54
SANAYİYE YENİ BİR SAYFA AÇACAK

Gaziantep ve Kilis illerinin ortak çalışmaları ile hayata geçirilen Polateli-Şahinbey Tekstil İhtisas OSB’nin arsa tahsis çalışmaları başlıyor. İlk etapta 6,5 milyon metrekare arsa tahsisi yapılacak. Yaklaşık 75 bin kişiye istihdam sağlayacak olan OSB, genişleme sahası ile birlikte 4 bin 500 hektara kadar büyütülme imkanına sahip bulunuyor.

Kilis Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde gerçekleştirilen Polateli-Şahinbey Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısı’na Kilis Valisi Recep Soytürk, AK Parti Kilis Milletvekilleri Mustafa Hilmi Dülger ve Ahmet Salih Dal, Kilis Belediye Başkanı Servet Ramazan, Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Başkanı Adnan Ünverdi, Başkan Yardımcısı Cevdet Akınal, Kilis Ticaret ve Sanayi Odası (KİTSO) Başkanı Hacı Mustafa Celkanlı, Polateli-Şahinbey Tekstil İhtisas OSB Sanayicileri Dernek Başkanı Mustafa Topçuoğlu, AK Parti Kilis İl Başkanı Mehmet Murat Karataş, kurum yetkilileri ve sanayiciler katıldı.

Toplantıda, Polateli-Şahinbey Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin arsa tahsis çalışmaları, alanda başlayacak çalışmalar ve Gaziantep ile Kilis illerinin iştirakinde bundan sonraki süreçte atılabilecek adımlar değerlendirildi.

EKİP RUHUNUN SONUCU

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Kilis Valisi Recep Soytürk, Polateli-Şahinbey Tekstil İhtisas OSB’nin hem Gaziantep hem de Kilis iş dünyası için büyük bir fırsat olduğunu söyledi. Yapılacak yatırımlarla Kilis sanayisinin hedeflenen noktalara çıkacağına, Gaziantep sanayisinin daha fazla büyüyeceğine inandıklarını ifade eden Soytürk, “Bu proje, şehrimiz ve Gaziantep’in ortak çalışmaları, iş dünyasının, bürokratların ve siyasilerin bir ekip ruhuyla hareket etmelerinin neticesinde hayata geçirildi. Polateli-Şahinbey OSB ile ilgili başvuru bilgilerini üyelere ve yatırımcılara ilettik. Yatırımcılarımız dilekçe ile müracaat edecek ve bu başvurular değerlendirme komisyonunda karara bağlanacak. Daha sonraki süreçte bu işi gerçekten yapabilecek olanları kura yöntemi ile belirlemeyi düşünüyoruz. Biz bu yolda bölgeye değer katacak yatırımları yapanlarla birlikte çalışmak istiyoruz. Bu önemli projede emeği olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

YEŞİL MUTABAKATA UYGUN

Polateli-Şahinbey Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ile Gaziantep, Kilis ve bölge illerinin daha da kalkınmasını hedeflediklerini kaydeden GSO Başkanı Adnan Ünverdi de proje ile birlikte bölge sanayisinin daha fazla büyüyeceğini ve istihdamın önemli oranlarda artacağını söyledi. Polateli-Şahinbey OSB’nin Yeşil Mutabakat kriterlerine uygun olarak faaliyet yürüteceğini sözlerine ekleyen Ünverdi,Polateli-Şahinbey OSB hem Yeşil Mutabakat ile daha farklı bir sanayi çizgisini çizecek hem de tüm çevresel faktörleri gözeterek örnek olacak. Ayrıca Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı programında da olduğu gibi bu bölge açılacak tünellerle İskenderun Limanı’na bağlandığında çok daha farklı hale gelecek. Burası tüm bölgenin ve Doğu Anadolu’nun da zenginleşmesinde büyük rol üstlenecek. Polateli-Şahinbey OSB ile birlikte Türkiye sanayisinde yeni bir sayfa açılıyor. Bu süreçte emeği geçen herkese teşekkür ediyor, hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

EN BÜYÜK SANAYİ ALANLARINDAN OLACAK

Toplantıda Polateli-Şahinbey Tekstil İhtisas OSB ile ilgili görüşlerini rakamsal veriler ışığında paylaşan Kilis Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hacı Mustafa Celkanlı, projede sona geldiklerini söyledi. “Polateli-Şahinbey OSB’de şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de tüm çalışmaları kendi imkânlarımız ile yapacağız” diyen Celkanlı, “Proje kapsamında bölge yatırımcılarımıza yönelik ilk etapta 6,5 milyon metrekare arsa tahsislerine başlanacak. Arsanın toplam değeri üzerinden alınacak peşinat yüzde 25’tir. Peşinat alındıktan sonra geriye kalan miktar sözleşme tarihinden itibaren 4’er aylık taksitler halinde toplam 5 taksit şeklinde alınacaktır. Polateli-Şahinbey Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ülkemizin en büyük sanayi alanlarından biri olacak ve yaklaşık 75 bin kişiye istihdam sağlayacak” diye konuştu.

AK Parti Kilis Milletvekilleri Mustafa Hilmi Dülger ve Ahmet Salih Dal da yaptıkları konuşmada Polateli-Şahinbey Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin Gaziantep, Kilis ve bölgenin kalkınmasında üstleneceği role ve bununla birlikte yatırımcılar için sağlanacak yeni fırsat ve avantajlara dikkati çektiler.

Polateli-Şahinbey Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Sanayiciler Dernek Başkanı Mustafa Topçuoğlu da projenin bulunduğu konum, limana yakınlığı ve getireceği imkanlar ile iş dünyasını heyecanlandırdığını ifade etti.

Polateli - Şahinbey Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısı soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.

98 SANAYİ PARSELİ

2017 yılında yatırım programına alınan OSB‘de bugüne kadar OSB alanının ifraz işlemi yapılarak tapu devri Kilis Polateli Şahinbey Tekstil İhtisas OSB adına alındı ve kamulaştırma işlemi tamamlandı.

Alanın yaklaşık 950 hektarlık kısmına 1.Etap İmar Planı hazırlanarak 30 bin metrekareden başlayıp 100 bin metrekareden büyük toplam 98 adet sanayi parseli üretildi. İmar planı yapılan 1. Etap kısmın toplam sanayi alanı yaklaşık 650 hektar olacak. Henüz parselasyonu yapılmayan yaklaşık 350 hektarlık bir alanda gelecek parsel taleplerine göre değerlendirilecek.

Alan ile ilgili ayrıca ÇED Raporu alınmış, altyapı tatbikat projeleri hazırlandı ve altyapı inşaatı ihale aşamasına getirildi.

Son Güncelleme: 21.12.2021 17:25
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.