“NİTELİKLİ SANAYİCİ İSTANBUL’U TERK EDİYOR”

İstanbul Sanayi Odası Meclis toplantısında konuşan Başkan Erdal Bahçıvan, İstanbul’da yeni sanayi alanları üretilmesi ve nitelikli sanayicilerin şehri terk etmelerine izin verilmemesi gerektiğini kaydetti.

27 Ocak 2022 Perşembe 08:36
“NİTELİKLİ SANAYİCİ İSTANBUL’U TERK EDİYOR”

İstanbul Sanayi Odası ( İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan, "Acilen İstanbul'da yeni sanayi alanları üretmeli, birikimli, nitelikli ve deneyimli sanayicilerimizin şehri terk etmelerine izin vermemeliyiz" ifadesini kullandı.

İSO'dan yapılan açıklamaya göre, İSO Meclisi'nin ocak ayı olağan toplantısı, "Ekonomimizin ve İhracatımızın Kalbi İstanbul'da Sanayimizin Üretim ve Rekabet Gücünü Artırmaya Yönelik Yeni Strateji ve Gelişim Önerileri" ana gündemi ile video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi. İSO Başkanı Bahçıvan, toplantıda yaptığı konuşmada, İstanbul'un Türkiye GSYH'sinin yüzde 30'unu ürettiğini, sahip olduğu liman ve lojistik kapasitesiyle ihracatın yaklaşık yarısını gerçekleştirdiğini ve geçen yıl 100 milyar doları aşan bir ihracat performansına imza attığını söyledi. Buna karşılık sanayi sektörünün giderek kenti terk ettiğini dile getiren Bahçıvan, şunları kaydetti:

SANAYİ ALANI YÜZDE 1,6

"Dünyanın birçok ülkesinden fazla olan genç nüfusu, hızla büyüyen iç pazarı, yaratıcılık, yenilik ve girişimcilik alanlarındaki öncü ruhu, dinamik özel sektörüyle büyük bir ekonomik güç haline gelen şehrimiz, genç nüfusu sayesinde gelecek için de büyük bir potansiyeli barındırıyor. Tüm bu olguları sıraladıktan sonra İstanbul sanayisinin daha ayrıntılı bir röntgenini çektiğimizde ise karşımıza iki gerçek çıkıyor. Birincisi, İstanbul, sanayi kaynaklı ekonomik getirisini kaybediyor. 2004'ten 2020'ye 16 yıllık süre zarfında, sanayi sektörünün İstanbul gayri safi hasılası içindeki payında yaklaşık yüzde 4'lük bir azalma söz konusu. Bir diğer gerçek ise ülkemizde sanayi gayrisafi hasılasının neredeyse dörtte birini üreten İstanbul'da, sanayi alanlarının il toplam alanının yüzde 1,6 gibi küçük bölümünü oluşturduğunu görüyoruz. Bu tespitlerin akabinde teşhis için şu soruyu sormamız gerekiyor; sanayi neden İstanbul'u terk ediyor? Elbette en basit tabiriyle bir ağ gibi İstanbul'u kuşatan plansız konutlaşma ve bunun etrafında oluşan farklı ticari yatırımların sanayi alanlarının yerine inşa ediliyor olması bu sorunun en özlü yanıtıdır."

“YÜKSEK TEKNOLOJİ TEŞVİKLERİNDEN YARARLANAMIYORUZ”

Erdal Bahçıvan, İstanbul sanayisinin geleceği için çok önemli olan teşvikler konusuna dikkat çekti. İstanbul’un, Türkiye’de hem girişimciliğin hem de teknolojinin ve yetişmiş insan gücünün başkenti olarak büyük bir potansiyele ev sahipliği yaptığını anlatan Bahçıvan, “Ne var ki bu özelliğine rağmen İstanbul sanayisi artık çok özel projeler haricinde yüksek teknoloji üretimine yönelik teşviklerden yararlanamaz hale gelmiş durumda. Bunun son örneğini geçtiğimiz yıl hayata geçen ve kredi garanti mekanizmasıyla desteklenen İmalata Dayalı İthal İkamesi Destek Programı'nda gördük. Bizler sanayileşmede çeşitli nedenlerle daha az yol alabilmiş Anadolu illerimizin daha ileri ve güçlü bir sanayiye kavuşması için desteklenmesinden mutluluk duyabiliriz. Ancak ne var ki İstanbul'un en çok ihtiyaç duyduğu dönemde yüksek teknoloji yatırımlarına yönelik teşviklerden mahrum bırakılmasının da büyük bir potansiyeli heba edebileceğinden endişe duyuyoruz” şeklinde konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.