MERSİN’DE TEKNOLOJİNİN YENİ ADRESİ “ATÖLYE 1886”

Mersin sanayisi dijital dönüşüme Atölye1886 bünyesinde oluşturulan ortak kullanım alanlarında verilen hizmetle daha hızlı uyum sağlayacak.

08 Ocak 2022 Cumartesi 13:25
MERSİN’DE TEKNOLOJİNİN YENİ ADRESİ “ATÖLYE 1886”

Mersin Endüstriyel Tasarım ve KOBİ Danışmanlık Merkezi (Atölye1886), sunduğu teknolojik olanaklarla Mersin’de üretime değer katıyor. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Dr. Çetin Ali Dönmez, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Cazibe Merkezleri Destekleme Programı kapsamında Mersin Ticaret ve Sanayi Odası ile Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi iş birliğinde, Çukurova Kalkınma Ajansı’na (ÇKA) sunulan projenin destek alması sonucu hayata geçen Mersin Endüstriyel Tasarım ve KOBİ Danışmanlık Merkezi’ni (Atölye1886) ziyaret etti. 

Mersin TSO (MTSO) Başkanı Ayhan Kızıltan ve Meclis Başkanı A. Hamit İzol’un ev sahipliğinde gerçekleşen ziyarete MTSO Yönetim Kurulu Üyesi Yalçın Darıcı, Meclis Üyesi Turgay Demirtaş’ın yanı sıra KOSGEB İl Müdürü Danyal Peker, ÇKA Genel Sekreter Vekili Ahmet Rifat Duran, Sanayi İl Müdürü Hasan Gül ile TSE Mersin İthalat Müdürü Önder Ögetürk de katıldı.

“HİZMETLERİMİZİ İHTİYACA GÖRE GÜNCELLİYORUZ”

MTSO’nun proje yazma kabiliyeti çok yüksek bir oda olduğunu kaydeden Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, değişen dünya koşulları ve farklılık gösteren ihtiyaçlara göre hizmet çeşitlerini artırıp güncellediklerini söyledi. Atölye1886’nın da dijital çağa uyum sağlanmasının kolaylaştırılması adına geliştirilen projelerden biri olduğunu belirten Kızıltan, burada yalnızca sanayiciye ve akademisyenlere değil gelecek nesillerin de şekillendirilebilmesi adına özellikle meslek lisesi öğretmenlerine de eğitim verileceğini bildirdi. “Robotik kol yatırımını da tamamlamamızla birlikte yazılım konusunda burada eğitim alacak olan öğretmenler edindiği bilgileri okuldaki öğrencilerine aktaracak” diyen Kızıltan, talep olması halinde öğrencilere verilecek eğitimin atölyede gerçekleştirilebileceğini de anlattı.

DÖNMEZ: “KOORDİNELİ ÇALIŞMAK ÖNEMLİ”

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Dr. Çetin Ali Dönmez, ise firmalar için oluşturulan ortak kullanım alanlarını çok önemsediğini belirterek, “Böylesi vizyoner projelerin hayata geçirilmesi kadar sürdürülebilirliğinin sağlanması da önemli” dedi. Firmaların gücünün yetmediği yerde makine yatırımı yapmak yerine ortak kullanıma sunulan merkezlerden hizmet alması gerektiğini vurgulayan Dönmez, projenin hayata geçirilmesinden dolayı emeği geçenleri tebrik etti. Merkezin uzun soluklu yaşaması ve aktif kullanımı için KOSGEB, ÇKA ve Sanayi İl Müdürlüğü ile koordineli çalışılmasının önemine de değinen Dönmez, “Destek almak için yazılan projelerde burada kullanılan bir makinenin talebi varsa destek vermek yerine bu merkeze yönlendirilmeli” ifadelerini kullandı.

SON TEKNOLOJİYE SAHİP

Mersin ve bölgesinde yüksek teknoloji odaklı, katma değeri yüksek ürün üretmek veya hâlihazırda var olan ürünlerini ve projelerini geliştirmek isteyen imalat ve sanayi firmalarının, akademisyenlerin ve girişimcilerin danışmanlık, eğitim, ürün tasarımı ve modelleme hizmeti alabileceği Atölye1886, yeni teknoloji makine - ekipman altyapısına sahip.

Tasarım ve simülasyon atölyesi, fab-lab, 3D üretim atölyesi, eğitim ve toplantı salonu, etkinlik alanı, yönetim ve danışman ofisleri, ortak kullanım alanı ile sosyal alandan oluşan Atölye1886’da verilen hizmetler şöyle:

•    KOBİ’lerin yeni ürün tasarlama, geliştirme ve mevcut ürün iyileştirme ihtiyaçlarına destek olmak,

•    KOBİ’lerin talep ettiği mesleki niteliği yüksek, yenilikçi ve yaratıcı insan kaynaklarının gelişimine katkı sunmak,

•    KOBİ’lerin üretim teknikleri ve pazarlama süreçlerinde farkındalık yaratmalarına katkı sunmak,

•    Mersin bölgesinde yenilik algısını ve kültürünü geliştirerek yeniliğe dayalı yeni işletmelerin gelişmesini teşvik etmek,

•    KOBİ’ler, Start-up’lar, büyük işletmeler, mentörler, danışmanlar, yatırımcılar, STK’lar ve özel sektör kuruluşları vb. arasındaki etkileşimi arttırarak işbirliği ekosisteminin gelişimini desteklemek,

•    KOBİ’lere yönelik altyapı ve hizmetler sunarak ticari büyümeye, operasyonel verimliliğe ve değer zinciri faydalarına yol açan kurumsal kapasite artışına katkı sağlamak (örn: teorik ve uygulamalı eğitim, seminer, mentörlük ve danışmanlık, yatırım destek ve yönlendirme, yurtdışı pazar araştırması, ülke masaları, firma eşleştirme, ulusal ve uluslararası hibe projelerine başvuru vb.)

•    Mersin’in, özellikle metal ve makine sektörlerinde, aynı zamanda tarım, gıda, kimya, lojistik, tekstil ve hazır giyim sektörlerinde yenilik üssü olmasını sağlamak,

•    Yaratıcı fikirleri olan bireylerin yenilikçi projelerinin hayata geçirilmesi için Mersin iş melekleri ağının oluşturulması ve aktif olarak çalışmasına katkı sunmak,

•    Çeşitli meslek dallarında personel sınav ve belgelendirme hizmeti ile Mesleki Yeterlilik Belgesi’nin bölgede kullanımın artmasına katkı sunmak

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.