LASTİK ÜRETİM MAKİNELERİ YERLİLEŞTİRİLECEK

İş ve İnşaat Makineleri Kümelenmesi (İŞİM), KOSGEB öncülüğünde yerlileştirme çalışmalarına başladı. Sumıtomo Rubber AKO, OSTİM’deki üreticilerle ürün yerlileştirme ikili iş birliği görüşmeleri yaptı.

30 Mart 2022 Çarşamba 09:07
LASTİK ÜRETİM MAKİNELERİ YERLİLEŞTİRİLECEK

İş ve İnşaat Makineleri Kümelenmesi (İŞİM), Japon lastik üreticisi Sumitomo Rubber Industies LTD’nin Türkiye’de Abdulkadir Özcan A.Ş. (AKO) ortaklığında üretim yapan Sumitomo Rubber AKO Lastik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin, lastik üretiminde kullanılan makine ve ekipman parçalarının Türkiye’den tedariki konusunda KOSGEB öncülüğünde yerlileştirme çalışmalarına başladı.

Türkiye’den tedarik konusunda yerlileştirme açılımı yapan Sumitomo Rubber AKO Lastik Sanayi ve Ticaret A.Ş. yetkilileri, KOSGEB’in öncülüğünde İŞİM’in organizasyonuyla OSTİM’deki üreticilerle Ürün Yerlileştirme İkili İş Birliği Görüşmeleri gerçekleştirdi.

OSTİM OSB Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programa, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, OSTİM OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı, KOSGEB Teknoloji, Yenilik ve Yerlileştirme Dairesi Başkanı Dr. Mehmet Görkem Gürbüz, İŞİM Yönetim Kurulu Başkanı Ayşe Saraçoğlu,  Sumitomo Rubber AKO Mühendislik Departmanı Genel Müdürü Manasori Tamaki, Sumitomo Rubber AKO Satın Alma Departmanı Müdürü Murat Akman, İŞİM üyeleri ve OSTİM’li üreticiler katıldı.

KAMU VE ÖZEL SEKTÖRLE YAKIN İŞ BİRLİĞİ

İŞİM Yönetim Kurulu Başkanı Ayşe Saraçoğlu, kamu desteği ve özel sektör iş birliğiyle yerlileştirme ve millileştirme çalışmaları için kamu kurum ve kuruluşlarıyla yakın iş birliği içinde olduklarını söyledi. Saraçoğlu, kümelenme olarak KOSGEB koordinasyonunda düzenledikleri Ürün Yerlileştirme İkili İş Birliği Görüşmeleri etkinliğinin hem Sumitomo Rubber AKO hem de küme üyesi firmalara fayda sağlayacağına inandığını kaydetti.

“YERLİLEŞTİRME BÜYÜK FAYDA SAĞLAYACAK”

Sumitomo Rubber AKO Mühendislik Departmanı Genel Müdürü Manasori Tamaki, organizasyona katkılarından dolayı KOSGEB ve OSTİM Yönetimine teşekkür etti. Şirketin Türkiye’de 2015 yılında faaliyetlerine başladığını belirten Tamaki, üretime devam edebilmelerinde kamu kurum ve kuruluşlarıyla yerli firmaların destek ve iş birliğinin katkısı olduğunu dile getirdi. 

Japon yönetici, lastik üretiminde kullanılan yüksek hassasiyetli parçaların bazılarının Japonya’dan ithal edildiğine dikkat çekti. Manasori Tamaki, “Şu an bu kapsamda yaşadığımız en büyük sorunlardan biri de termin tarihinin, Türkiye’ye geliş süresinin uzun olması. Bu parçaların Türkiye’de yerlileştirilmesi ile birlikte hem teslim süresinin kısalması, hem parçaların ülke içindeki üretimiyle şirketimiz büyük oranda fayda sağlayacak” dedi.

KOSGEB DESTEKLEYECEK

KOSGEB Teknoloji, Yenilik ve Yerlileştirme Dairesi Başkanı Dr. Mehmet Görkem Gürbüz, yerlileştirme çalışmalarında firmaların ihtiyaç duyabilecekleri destekleri öncesinde belirleyerek, destek süreçlerini planlayabileceklerini ve mümkünse yeni bir çağrıya çıkarak firmaları destekleyebileceklerini kaydetti.

OSTİM’in organizasyonel büyüklüğüne dikkat çeken Gürbüz, “Ürünler üzerinden spesifik çalışmalar yapmak istiyoruz. Bu ürünlerin üretilmesi için sizlerin neye ihtiyacı varsa bunları karşılamak için çalışmalarımızı yapacağız. Yerlileştirme çalışmaları kapsamında KOSGEB’ten beklediğiniz farklı uygulamalar da olursa bunları karşılamak için bekliyoruz. Ülkemiz için inşallah güzel bir çalışma olur” dedi.

“SORUNLARA ÇÖZÜM OSTİM’DE”

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, OSTİM’i; üretim kapasitesi, çözüm odaklı kabiliyetleri ve yetenekleri ile Türkiye’nin en geniş havzası olarak niteledi.

OSTİM’in iş ve inşaat makineleri sektöründe Türkiye ve yakın coğrafyada önemli bir konuma sahip olduğunu dile getiren Orhan Aydın, OSTİM firmalarının dünya standartlarında, uluslararası şirketlere iş yaptıklarını vurguladı. Aydın, şunları söyledi:

“Sumitomo Rubber AKO’ya hitap edebilecek ve sorunlarının çözümünde muhatap olabilecek en organize topluluk OSTİM. İŞİM, sizin sorunlarınızı algılayıp sahada çözebilecek çok önemli bir kümelenmemiz. Firmanızın sorunlarının çözümü için OSTİM’de bütün kabiliyetlerimizi ve ekosistemimizi harekete geçiririz. Sorununuzu bize bildirmeniz yeterli.”

Sumitomo Rubber AKO yetkililerini yerlileştirme çalışmalarına yaklaşımlarından dolayı tebrik eden Başkan Aydın, “İhtiyaçlarınızı yerli karşılayacak olmanız bizim için çok değerli. Sizin için üreteceğimiz her ürünün diğer ülkelerdeki üretim tesislerinizde de kullanılacağına inanıyorum. Burada ürünü siz akredite ederseniz, diğer ülkelerdeki kurumlarınıza da OSTİM’den ürün gönderebileceğimizi düşünüyoruz” mesajını verdi. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.