İAOSB SU TASARRUFU SAĞLAYACAK

Sınırlı su kaynaklarının verimli değerlendirilmesi amacıyla hazırlanan proje ile İzmir Atatürk OSB’nin mevcut Atık Su Arıtma Tesisi’nden çıkan arıtılmış atık suyun, ileri arıtma işleminden geçirilerek şebeke suyu kalitesinde tekrar kullanılması hedefleniyor.

21 Ocak 2022 Cuma 12:11
İAOSB SU TASARRUFU SAĞLAYACAK

Üretim ve istihdam kapasitesi ile Türkiye ekonomisinin öncü merkezleri arasında yer alan İzmir Atatürk OSB, kaynakların verimli kullanılmasına yönelik yürüttüğü çalışmalarına bir yenisini daha eklemeye hazırlanıyor.

Kurulduğu günden bu yana “çevre ile barışık üretim” misyonu doğrultusunda hareket eden İAOSB, “Arıtılmış Atık Suyun Geri Kullanımı” projesi ile yılda 3 milyon metreküplük atık suyun tekrar kazanılmasını sağlayarak, Bölge katılımcılarının hizmetine sunmayı planlıyor.

YÜZDE 70 GERİ KAZANIM

“Dünya Bankası Finansmanlı Türkiye Organize Sanayi Bölgeleri Projesi” kapsamında hazırlanan ve 5 milyon Euro’luk yatırımla gerçekleştirilecek olan çalışmanın ardından Bölge’deki atık suyun yüzde 70’inin tekrar kazanılması ön görülüyor.

KAYNAKLAR KISITLI

Kaynakların her geçen gün azalmasının ardından gelecek nesilleri tehdit eden enerji, su ve gıda kıtlığına yönelik ülkemizde ve dünyada yürütülen çalışmaların hız kazandığına dikkat çeken İzmir Atatürk OSB Başkanı Hilmi Uğurtaş, “Kentimizin de ülkemizin de su kaynakları kısıtlı. Katılımcılarımıza sunduğumuz suyu İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden alıyoruz. Kullanılan suyu arıtma tesisimizde arıttıktan sonra deşarj ediyoruz. Arıtılmış Atık Suyun Geri Kullanımı Projemizin hayata geçmesinin ardından deşarj ettiğimiz suyun yüzde 70’e varan kısmını geri kazanıp, ayrı bir dağıtım şebekesi ile rekabetçi bir bedelle tekrar katılımcılarımızın kullanımına sunmayı hedefliyoruz. Projemiz hazır. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın onayının ardından bir yıl içerisinde çalışmamızı tamamlamayı planlıyoruz. Yaklaşık 5 milyon Euro’luk bir yatırımla hayata geçirmeye hazırlandığımız proje ile kullandığımız yıllık 4 milyon metreküp civarındaki suyun yüzde 70’ini geri kazanmayı hedefliyoruz. Böylece her yıl şehir şebekesinden 3 milyon metreküp daha az su tüketerek, sınırlı su kaynaklarımızın verimli kullanımı konusunda önemli bir adım atmış olacağız” diye konuştu.

YEŞİL ALTYAPI

Projenin gerçekleştirilmesinin ardından İAOSB katılımcılarının girdi maliyetlerinde önemli bir tasarruf sağlanacağına da dikkat çeken Uğurtaş, “Katılımcılarımızın büyük bir kısmı İZSU’dan aldığımız suyu, su hazırlama ünitelerinden geçirdikten sonra kullanabilmektedir. Arıtılmış Atık Suyun Geri Kullanımı tesisimizden elde edeceğimiz su ile su hazırlama ünitesi ihtiyacı da büyük ölçüde ortadan kalkmış olacak. İAOSB Yönetim Kurulu olarak hayata geçirdiğimiz projelerimizde katılımcılarımızın güncel gelişmelere yönelik farkındalığını artırarak rekabet güçlerine destek olmak önceliklerimiz arasında yer alıyor. Arıtılmış Atık Suyun Geri Kullanımı projemiz de katılımcılarımızın dünya ölçeğinde “yeşil” kavramının avantajlarını kullanmalarını teşvik edecektir. Bu çalışmalarla birlikte güçlendireceğimiz yeşil altyapımız bir yandan katılımcılarımıza hammadde, elektrik, su ve atık bertarafı harcamalarının azaltılması konularında destek sunarken, diğer yandan gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakma konusunda çevresel fayda sağlayacaktır” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.