HAM MADDE DÜĞÜMÜ ÇÖZÜLECEK Mİ?

2021 yılının ilk 10 ayında tarım, gıda ve içecek sektörü 18,1 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi. Sanayinin vazgeçilmez sektörü olan gıda alanında faaliyette bulunan temsilciler, tarım alanları ve bereketli topraklarıyla öne çıkan Türkiye’nin ham madde sorununu da çözerek var olan cevherini değerlendirmesini arzu ediyor.

21 Aralık 2021 Salı 14:20
HAM MADDE DÜĞÜMÜ ÇÖZÜLECEK Mİ?

Haber: Tuğçe SAĞDIÇ
 

Sektör: Gıda
İhracat sektörleri: Un, makarna, tavuk eti, bakliyat
Tarımsal alan lideri: Konya
Örtülü tarımsal alan lideri: Antalya
Gıda OSB’leri sayısı: 10
OSB sektör ağırlığı: Zeytin (%20)
Tarım, gıda, içecek ihracatı: 18,1 milyar dolar
İhracat yapılan ülkeler: 206 ülke
Gıda çeşidi sayısı: 90 çeşit
2022 tarımsal desteği: 25,8 milyar lira
Yumurta tavuğu üretimi lideri: 16.282.139 (Afyonkarahisar)

     
EN TEMEL SEKTÖR

Dünya bir insan bedeni olsaydı, kalbi hiç kuşkusuz gıda sektörü temsil ederdi. En hayatî alandaki üretimlerin gerçekleştiği gıda sektörü, özellikle pandemiden sonra tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de mevcut yatırımlarını artırdı. Doktorların yanı sıra çiftçilerin de öneminin anlaşıldığı bu dönemde; sürdürülebilir gıda, iyi tarım, tarımda ileri teknoloji gibi uygulamalar ön plana çıkmaya devam ediyor. Günümüzde gıda güvenliği ve temassız paketleme uygulamaları hız kazanırken, izlenebilirlik ve ham madde temininin de sektörün devamlılığında etkili olduğu biliniyor. Ekilebilir tarım alanlarıyla öne çıkan Türkiye’de, gıda sektörü de büyük bir dijital dönüşümünü gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

    

TARIMDA CEVHER

Tarımsal alanları ve bereketli toprakları, onlarca hatta yüzlerce gıda ürününe ev sahipliği yapan Türkiye, bu alanda büyük bir potansiyel ortaya koyuyor. TÜİK’in Coğrafi İstatistik Portalı’ndan edinilen verilere göre yaklaşık 19 milyon dekarlık tarım alanına sahip olan Konya, Türkiye’nin dekar bazında tarımsal alan lideri. 11 milyon 524 bin dekar ile Ankara ikinci sırada yer alırken, başkenti 10 milyon 500 bin dekar ile Şanlıurfa izliyor. Örtü altı tarım olarak anılan seracılık faaliyetlerinde ise Antalya, Mersin ve Adana ilk üçte yer alıyor. Bu da Türkiye’nin gıda sektöründe sahip olduğu cevherin büyüklüğünü ortaya koyuyor. Kentin üzerine örtülmüş bir beyaz örtüyü andıran muz seralarıyla ünlü Antalya’nın tek başına sahip olduğu alan, 312 bin 226 dekar olarak belirtiliyor.
   


   

10 ORGANİZE TEMSİLCİ

Gıda sektöründe büyük markaları bünyesinde barındıran Türkiye, bu alanda 10 OSB’ye ev sahipliği yapıyor. Ayvalık’tan Ezine’ye, Kandıra’dan Keşan’a, Şanlıurfa’dan Mersin’e kadar farklı birçok kente kurulu olan gıda ihtisas OSB’lerinden ikisi olan Akhisar ve Burhaniye, yalnızca zeytincilik üzerine faaliyet gösteriyor. OSB’ler gibi bağımsız tesislerin de gelişimine tuğla koyduğu sektörde, yatırımların daha da artması bekleniyor.
   

DÜĞÜMLER ÇÖZÜLECEK

Yeşil Mutabakat Eylem Planı’nda kendine yer bulan “Sürdürülebilir Tarım” başlığının da gıda sektörünün yol haritasına ışık tutup, sorunlarını azaltması bekleniyor. Çünkü özellikle son dönemlerdeki ani fiyat yükselişleri sebebiyle ham maddede yaşanan sıkıntılar, gıda üreticilerine ve gıda sektörüyle doğrudan iş yapan sektörlere zor zamanlar yaşatıyor. Şekerleme, çikolata ve içecek sektörü başta olmak üzere birçok alanda kaygıya sebebiyet veren şeker sorunu ve ihracatta yaşanan problemlerin ivedilikle çözülmesi konusunda sektör temsilcileri ortak görüş veriyor.

   

DÖNÜŞÜMÜ HIZLI

Sektörün yaşadığı dönüşüme dikkat çeken Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) Yönetim Kurulu Başkanı Şemsi Kopuz, “Sanayi 4.0 ve dijital dönüşüm kavramları çok hızlı bir şekilde tüm dünyaya, dolayısıyla Türkiye gıda ve içecek sektörüne de yayıldı” dedi. “Öngörülü, büyük ölçekli bazı firmalar bu dönüşüme erken hazırlandı ve bunun karşılığını olumlu şekilde aldı. Dijital dönüşüm için acele etmeyen firmalar ise, değişimin hızla yayıldığı dönemde bu dönüşümü hızla gerçekleştirerek uyum sağladı” diyen Kopuz, sektör ihracatında katma değerli ürünlere eğilmek gerektiğini dile getirdi.
   


Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) Yönetim Kurulu Başkanı Şemsi Kopuz

Son Güncelleme: 21.12.2021 14:30
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.