DİJİTAL TEKNOLOJİYE DERNEK ÇATISI

Endüstri 4.0'ın yerli ve milli olarak geliştirilmesi için faaliyet yürüten Endüstri 4.0 Dijital Dönüşüm Derneği, farkındalık, eğitim, standartlaşma gibi çalışmalarına devam ediyor. Dernek, 25-26 Eylül’de Bilişim Vadisinde “Geleceğin Fabrikaları Sempozyumu” düzenliyor.

18 Eylül 2018 Salı 08:05
DİJİTAL TEKNOLOJİYE DERNEK ÇATISI

Röportaj: Ümit UÇAR

Dünyada birçok ülkede uygulanan dijital üretim süreçlerine uyum sağlamak, bu konudaki farkındalığı artırmak için faaliyet gösteren Endüstri 4.0 Dijital Dönüşüm Derneği, kamu-sanayi-üniversite-özel sektör ekosisteminin kurulmasını amaçlıyor. Bu alanda çözüm ve hizmetlerin oluşturularak standardize edilmesini hedefleyen dernek, Endüstri 4.0 kapsamında ulusal ve uluslararası teknolojilerin takip edilmesini, konuyla ilgili olarak yerel standartların oluşmasını sağlamayı da görevleri arasında sayıyor. Dernek, bu hedefler doğrultusunda 25-26 Eylül tarihleri arasında Kocaeli Bilişim Vadisinde “Geleceğin Fabrikaları Sempozyumu” düzenliyor. Sanayi Gazetesine konuşan Endüstri 4.0 Dijital Dönüşüm Derneği Başkanı Ahmet Kaya, “Ülkemizin yetişmiş beyin gücü dikkate alındığında, tüm bu teknolojileri kuracak ve birbirleri ile entegre ederek katma değer üretecek entelektüel sermayemiz bulunuyor. Yapmamız gereken öncelikle bir hedef koymak, altyapı için gerekli finansman ve teşvik mekanizmasını sağlamak ve hep birlikte kamu-sanayi-üniversite-özel sektör ile çalışarak ülkemizi müreffeh ülkeler seviyesine çıkmasını sağlamaktır” dedi.

DENEYİMLİ YÖNETİM

Öncelikli olarak sizi tanıyabilir miyiz?

Profesyonel hayatıma 1999 yılında başladım. Çeşitli kamu kurumlarında ve özel şirketlerde yazılım uzmanlığı, proje yöneticiliği, Ar-Ge müdürlüğü ve yönetim danışmanlığı yaptım. Şimdilerde elde ettiğimiz deneyimleri ülkemizin ve milletimizin faydası için kullanarak, Derneğimizin yönetim kurulu ve üyelerimiz ile birlikte çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

EKOSİSTEME KATKI

Endüstri 4.0 Dijital Dönüşüm Derneği hakkında bilgi verir misiniz? Nasıl ortaya çıktı, nasıl oluştu?

Endüstri 4.0 Derneğini 2016 yılı Haziran ayında kurduk. Endüstri 4.0 kavramını, sanayinin teknoloji ile yeniden dizayn edilmesi olarak tanımlayabiliriz. Endüstri 4.0 konusunda farkındalığın arttırılması, kamu-sanayi-özel sektör-üniversite ekosisteminin kurulması ve bu alanda çözüm ve hizmetlerin oluşturularak standartize edilmesi için derneğimizi kurduk ve çalışmalarımızı devam ettiriyoruz.

10 SENE İÇİNDE GEÇİLMELİ

Endüstri 4.0 nedir? Türkiye için ne ifade ediyor?

Endüstri 4.0 sadece bir kavramdan ibaret değil. Her yüzyılda ülkelerin önlerine yeni fırsatlar çıkar. Günümüzde ise birkaç önemli fırsat bulunuyor. Bunların arasında elektrikli araçlar, yapay zekâ, nanoteknoloji ve Endüstri 4.0’ı sayabiliriz. Bu açıdan Endüstri 4.0 ülkemizin değerlendirilmesi açısından önemli bir fırsattır. Şu anda yapılan araştırmalarda, ülkemizin Endüstri 4.0 olgunluk seviyesi 2.5 düzeyindedir. Bu düzeyin öncellikle 3.0 ve daha sonra 4.0’a ulaşması gerekiyor. Endüstri 4.0 olgunluk düzeyine en geç 10 sene içerisinde geçebilirsek, bu fırsatı değerlendirmiş olacağız. Aksi halde maalesef gelişen ülkelerle aramızdaki mesafe daha da artacak.

TEKNOLOJİLER İÇ İÇE

Endüstri 4.0’ın üretimde yarattığı fark nedir?

Endüstri 4.0’ın içeriğine baktığımızda, salt tek bir teknoloji alanından değil birden fazla teknoloji alanının iç içe kullanıldığını görüyoruz. Örneğin üretim alanında CNC tezgâhlarının yapmış oldukları üretimin miktarına ilişkin bilgiler, IoT ve Otomasyon Sistemleri tarafından bir araya getiriliyor. Elde edilen bilgiler Bulut Bilişim alt yapısında Büyük Veri ile toplanıyor ve Yapay Zekâ algoritmaları ile ileriye yönelik olarak tahminleme yapılarak İş Zekâsı çözümleri ile raporlanıyor ve sonuçları Otonom Sistemler üzerinden değerlendirilerek fabrikanın sürekli verimli bir şekilde çalışması sağlanıyor.

ENTEGRASYON SAĞLANMALI

Tüm dünyanın yakaladığı Endüstri 4.0 trenini Türkiye kaçırıyor mu?

Bu açıdan değerlendirdiğimizde bahsettiğimiz teknolojilerin tamamında lider bir ülke bulunmuyor. Ve ülke olarak en iyi yaptığımız işlerden bir tanesi de entegrasyon. Ülkemizin yetişmiş beyin gücü dikkate alındığında tüm bu teknolojileri kuracak ve birbirleri ile entegre ederek katma değer üretecek entelektüel sermayemiz bulunuyor. Yapmamız gereken öncelikle; “Tüm sanayimizin 10 yıl içerisinde Endüstri 4.0’a geçişini tamamlamak” gibi bir hedef koymak, altyapı için gerekli finansman ve teşvik mekanizmasını sağlamak ve hep birlikte kamu-sanayi-üniversite-özel sektör ile çalışarak ülkemizi müreffeh ülkeler seviyesine çıkmasını sağlamaktır.

GELECEĞİN FABRİKALARI İÇİN

Kocaeli Bilişim Vadisinde bir organizasyon düzenlenecek. Bunun hakkında bir bilgi verir misiniz?

25-26 Eylül tarihleri arasında Kocaeli Bilişim Vadisinde “Geleceğin Fabrikaları” sempozyumu düzenleyeceğiz. Bu etkinlikteki amacımız, fabrikanın içerisindeki planlama-sipariş-tedarik-depo ve stok yönetimi-üretim-kalite kontrol-teslimat gibi süreçler üzerinden Endüstri 4.0’ın getireceği yenilikler ve bu yeniliklerin nasıl uygulanacağı konusunda özel sektör temsilcilerin vereceği uygulama örneklerini başta sanayicilerimiz olmak üzere tüm kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz.

KAVRAM OLMAKTAN ÇIKACAK

Organizasyondan neyi amaçlıyorsunuz, Endüstri 4.0’a ne gibi katkıları olacak?

Organizasyonun en önemli katkısı Endüstri 4.0’ın fabrikalarda nasıl kullanılabileceği konusunda üretim süreçleri üzerinden örnekler vermesi ve başarılı uygulamaları sanayicilerimizle paylaşmasıdır. Bu organizasyon sayesinde Endüstri 4.0 salt bir kavram olmaktan çıkacak ve fabrikalarımızda uygulanmaya başlayacak. Derneğimiz web sitesinde  “Endüstri 4.0’a niçin geçmelisiniz?” sorusuna üç cevap veriyoruz: Sürdürülebilirlik, verimlilik ve kârlılık. Bu üç önemli konu Endüstri 4.0 sayesinde sağlanabiliyor. İşte bu organizasyonla sürdürülebilirliği, verimliliği ve kârlılığı nasıl sağlayabileceklerini en ince detayına kadar tüm kamuoyu ile paylaşmaya çalışacağız.

PARMAKLA GÖSTERİLECEK

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Endüstri 4.0 konusunu ülkemizin için değerlendirilmesi gereken önemli bir fırsat olarak görüyoruz. Bu konuyu gerçekleştirmek, ülkemizin için son derece önemli bir değişim fırsatıdır. Ülkemizin genç nüfusu ve gelişmiş insan kaynağı, devletimizin ve milletimizin desteği ile üniversitelerimizin bu konuda yapacağı çalışmalar, sanayicimizin bu konuya olan inancı ve özel sektörümüzün desteği ile tüm dünyada parmakla gösterilecek bir dönüşümü başaracağımıza inancımız tamdır. Derneğimiz bu inançla çalışmalarına devam ediyor. Derneğimiz ile ilgili bilgi almak isteyen kişi ve kurumlar www.endustri40.org.tr web sitemizi ziyaret edebilir ve bizimle iletişime geçebilirler.

Son Güncelleme: 19.09.2018 15:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.