DİJİTAL OLGUNLUK SEVİYELERİ AÇIKLANDI

ÇOSB Sanayide Dijital Olgunluk Düzeyi Raporu Sonuçları açıklandı. ÇOSB Başkanı Eyüp Sözdinler, “1.2. ve 3. sanayi devrimlerinde istenilen seviyeyi yakalayamamış bir durumda iken; mevcut Endüstri 4.0 sürecini çok iyi değerlendirmemiz gerekiyor” dedi.

17 Ocak 2022 Pazartesi 14:55
DİJİTAL OLGUNLUK SEVİYELERİ AÇIKLANDI

Çerkezköy OSB (ÇOSB)’de faaliyet gösteren 100 firma ile yapılan anketlerin sonucunda, Bölgedeki firmaların ortalama olarak Endüstri 2.0 ile 3.0 arasında olduğuna dikkat çekildi. Türkiye genelindeki firmaların olgunluk seviyesiyle benzer şekilde bir sonuç ortaya çıkarken, anket yapılan 100 firmanın olgunluk seviyelerinin gösterildiği raporların firmalara özel olarak gönderileceği ifade edildi.

ÇOSB ile Trakya Kalkınma Ajansı işbirliğinde sürdürülen, “Sanayide Dijital Dönüşüm Eğitim ve Danışmanlık Merkezi Projesi”nin bir alt uygulaması olan ve katılımcı firmalara yönelik yapılan “ÇOSB Sanayide Dijitalleşme Olgunluk Düzeyi Araştırması Genel Değerlendirme Raporu Açıklama Toplantısı” yapıldı. ÇOSB Konferans Salonu Kültür ve Sanat Merkezinde düzenlenen toplantıya, ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz ve ÇOSB Bölge Müdürü Mehmet Özdoğan’ın yanı sıra Yıldız Teknoloji Transfer Ofisi yetkilileri ile çok sayıda sanayici katıldı.

 

YENİ BİR GELİŞİM YOLU

Toplantının açılış konuşmasını yapan ÇOSB Başkanı Eyüp Sözdinler, Trakya Bölgesi’nde katma değeri, teknoloji ve bilgi yoğunluğu yüksek ürünlerin üretilmesinin, küresel anlamda üst sıralara erişilmesi, yenilikçi üretim metotlarına uygun uluslararası standartlarda mesleki eğitim altyapısının oluşturulması amacıyla hazırlanarak faaliyete geçirilen Sanayide Dijital Dönüşüm Eğitim ve Danışmanlık Merkezi Projesi açısından heyecan verici bir toplantı yaptıklarını söyledi.

Raporda açıklanan firmalara ait Dijitalleşme Olgunluk Seviyesi sonuçlarının gerek bölge ve gerekse firmalar açısından yeni bir gelişim yolu oluşturacağına inancının tam olduğunu dile getiren Sözdinler, “Malumunuz olduğu üzere, iş dünyası küresel rekabetin vazgeçilmez unsuru haline gelen yüksek teknoloji kullanımı konusunda ekonomik ve sosyal açıdan bir dönüşüm zorunluluğuyla yüz yüze kalmış durumdadır. Ülkemizde de bir ivme kazanmış olan Sanayide Dijital Dönüşüm geçiş süreci, üretici firmalarımızda verimlilik, maliyet etkinliği, rekabetçilik artışı ve üretimde esneklik imkanı sağlıyor. Bu değişime ayak uydurmak zorundayız. 1.2. ve 3. sanayi devrimlerinde istenilen seviyeyi yakalayamamış bir durumda iken; mevcut Endüstri 4.0 sürecini çok iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Sağlık, enerji, finans, gıda vb. her türlü alanda iş yapış şekillerinin değiştiği bu süreçte eski teknolojilerden dijital teknolojilere dönüşümün zorunlu olduğunu biliyoruz” dedi.

 

KONUŞMALAR YAPILDI

Toplantıda birer konuşma yapan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin ve Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz da projenin önemine dikkat çekerek emeği geçenlere teşekkür etti.

Konuşmaların ardından, Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik ve Haberleşme Mühendislik Fakültesi’nde Doç. Dr. Revna Acar Vural,  “ÇOSB Dijitalleşme Olgunluk Düzeyi Araştırması” raporunun sonuçlarını açıkladı.

Son Güncelleme: 17.01.2022 14:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.