DEMİR: SAVUNMA VE HAVACILIK CİROMUZ 10 MİLYAR DOLAR BARAJINI AŞTI

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, pandemi öncesi rakamlara dönüldüğünü belirterek "Sektörümüzün aldığı yeni sipariş tutarı, bir önceki yıla göre yüzde 40 artarak, yaklaşık 9 milyar dolar olarak gerçekleşti" dedi.

17 Mayıs 2022 Salı 16:17
DEMİR: SAVUNMA VE HAVACILIK CİROMUZ 10 MİLYAR DOLAR BARAJINI AŞTI

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, pandemi öncesi rakamlara dönüldüğünü belirterek "Sektörümüzün aldığı yeni sipariş tutarı, bir önceki yıla göre yüzde 40 artarak, yaklaşık 9 milyar dolar olarak gerçekleşti. Sektörümüzün AR-GE harcamaları ise önceki yıla göre yüzde 32 artarak yaklaşık 1 milyar 650 milyon doları geçti. Bu yıl sonunda bu rakamların daha yukarılarda olmasını hedefliyoruz" dedi.   

SAVUNMA SANAYİİ BULUŞMALARI    

Bu yıl 4'üncüsü düzenlenen Savunma Sanayii Buluşmaları toplantısına, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, TUBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, Savunma Havacılık ve Uzay Kümeleri Derneği (SAHA) İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar ve İSO Meclis ve Meslek Komitesi Üyeleri ile savunma sanayi firmalarının da temsilcileri katıldı.   

HAVACILIK CİROSUNDA BAŞARILI DÖNÜŞ   

Toplantıda videokonferansla bağlanarak, konuşma yapan Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. Demir, Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği'nin (SASAD) hazırladığı 2021 yılı sektör performans verilerine göre, savunma ve havacılık sanayi sektörü cirosunun 2021 yılında, 10 milyar dolar barajını aştığını söyledi. Demir bu tabloyla pandemi öncesi rakamlara dönüldüğünü belirterek "Sektörümüzün aldığı yeni sipariş tutarı, bir önceki yıla göre yüzde 40 artarak, yaklaşık 9 milyar dolar olarak gerçekleşti. Sektörümüzün Ar-Ge harcamaları ise önceki yıla göre yüzde 32 artarak yaklaşık 1 milyar 650 milyon doları geçti. Bu yıl sonunda bu rakamların daha yukarılarda olmasını hedefliyoruz" dedi.   

HEDEF 4 MİLYAR ÜSTÜ…   

Prof. Dr. Demir, 20 yıl önce yıllık sadece 248 milyon dolarlık ihracat varken, 2021 yılının 3 milyar 224 milyon dolar gibi rekor bir seviyede kapatıldığını açıkladı. Demir "2022 yılında da 4 milyar doların çok üstünde bir rakama ulaşmayı hedefliyoruz. Ülkemiz genel ihracatının kilogram değeri 1,5 dolara yakınken, savunma ve havacılıkta bu rakam 70 doları geçiyor" dedi. Demir, projelerin yarısından fazlasının son 6 yılda başlatıldığını belirterek, "20 yıl önce 5,5 milyar dolar bütçeli savunma projeleri yürütülürken, geldiğimiz noktada 60 milyar dolarlık proje hacmine ulaşıldı.   

"YÜKSEK TEKNOLOJİ GELİŞTİRMEYE DEVAM"   

Savunma Havacılık ve Uzay Kümeleri Derneği (SAHA) İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar ise Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı'nın 700'ün üzerinde aktif projesi olduğunu hatırlatarak "Sektörümüz geçen yıl, bir önceki yıla göre yüzde 41'lik artışla 3.2 milyar dolar gibi bir rakamla ihracat gerçekleştirdi. Bundan 10 yıl önce ihracatımız 800 milyon dolardı. 2022 yılı itibariyle 4 milyar doları rahatlıkla yakalayabileceğini söyleyebiliriz" dedi.   

“KONVANSİYONEL SİSTEMLER YÜKSEK TEKNOLOJİYE YENİLMEKTE”   

Türkiye'nin savunma sanayiinde ithal eden bir ülkeden, ihraç eden bir ülkeye dönüştüğünü belirten Bayraktar "Topraklarını korumak için cesurca savaşan Ukraynalılar, bir gün içerisinde dünyanın en büyük ordularından biriyle karşı karşıya kaldı. Ukrayna'yı işgal edenler çoluk çocuk demeden sivilleri katletti. Bu adil olmayan savaş, muharebe konseptinin kökten değiştiğine dair veriler sunuyor. Konvansiyonel sistemler, yüksek teknolojiye yenilmekte. Biz de bağımsızlığımızı korumak için yüksek teknoloji geliştirmeye devam etmeliyiz. Bu yıl Cumhurbaşkanlığı himayesine alınan SAHA Expo'nun fiziken bitimi ile birlikte Metaverse fuarını da gerçekleştireceğiz. Dünyanın her yerinden katılımcı ve ziyaretçiler avatarlarıyla fuarda yer alabilecekler" diye konuştu.   

"SEKTÖR ÜRETİM SEFERBERLİĞİ HİSSİYATIYLA ÇALIŞIYOR"   

Toplantıya katılan İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan de, sıcak çatışma bölgelerinin büyük bölümünün yakın ve komşu coğrafyada olmasının güvenlik ve savunma sanayi konularını daha önemli hale getirdiğini belirtti. Bahçıvan "Bundan 15 yıl önce yüzde 80 oranında dışa bağımlı olan savunma sektörümüz, bugün kobilerimizin ve yüklenici firmalarımızın ortak akıl ve vizyonuyla adeta ortak üretim seferberliği hissiyatıyla çalışmakta. Savunma sanayii ve havacılık sektörünün cirosunun 2021 yılı sonu itibariyle 11 milyar doları aştığını, ihracatının 3.2 milyar dolara ulaştığını görüyoruz" dedi. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.