"DEĞER ÜRETEBİLME ÇABASINDAYIZ"

Türkiye sanayisine 45 yıldır katkıda bulunan Çerkezköy OSB, yeni yılda bayrağı daha da yukarıya taşıyacak. Çerkezköy OSB Başkanı Eyüp Sözdinler, önceliklerinin üretim ve istihdam düzleminde ekonomi ve finans kaynaklı olgular olduğunu kaydetti.

04 Ocak 2022 Salı 13:06
"DEĞER ÜRETEBİLME ÇABASINDAYIZ"

YENİLİKÇİ OSB

Trakya’nın ve Türkiye’nin en güçlü sanayi üsleri arasında yer alan Çerkezköy OSB (ÇOSB), rekabet gücü yüksek firmalarıyla 2022’de de katma değer üretmeye devam edecek. Yıllık ihracat tutarı 3,6 milyar dolara dayanan, 280’in üzerinde firmasında 80 bin kişiye istihdam sağlayan ÇOSB, üretim, ihracat ve istihdam rakamlarını daha da yukarıya taşıyacak. 45 yıllık birikimleriyle çalışmalarını sürdürdüklerini dile getiren Çerkezköy OSB Başkanı Eyüp Sözdinler, “Türkiye’nin önde gelen, öncü, yenilikçi çevreci ve yeşil OSB’si bayrağımızı daha da yükseğe çeken çalışmalara imza attık. Katılımcılarımızın daha iyi koşullarda, katma değeri daha yüksek üretim yapması için gerekli her türlü altyapı ve üstyapı çalışmalarını yaptık, yapmaya da devam ediyoruz” dedi. Sözdinler, sanayicilerin önceliğinin üretim ve istihdam düzleminde ekonomi ve finans kaynaklı olgulara odaklanmak olduğunu söyledi.

    

ÜRETİM KALİTESİNE İNSAN GÜCÜ TAKVİYESİ

Bilgiyi üretime dönüştürmeyi başaran işletmelerin ulusal–uluslararası rekabet avantajı kazandığı bir dönemde, bölgede teknolojik ürünler üretebilen ve bunu da ticarileştiren bir dönüşüme hızla ihtiyaç duyulduğunu anlatan Sözdinler, “ÇOSB, yüksek düzey teknolojik ürünler üreterek orta düzey gelirden yüksek düzey bir gelir seviyesine erişmeyi planlayan ve bunu 2023 hedefleri olarak belirleyen Türkiye’nin bu amacına da bu proje çerçevesinde yetiştireceği insan gücüyle katkı sunuyor. Biz ÇOSB olarak, eğitimi ve bilimsel altyapımızı Endüstri 4.0 teknolojisine taşıyacak çalışmaları sürekli olarak devam ettiriyoruz. Bu çerçevede yeni teknolojilerle eğitilmiş insan gücü yaratarak bölge genelinde üretim kalitesini ve teknoloji düzeyini yükseltmek istiyoruz” dedi.

    

YÜKSEK KÂRLILIK HEDEFİ

Başkan Sözdinler, Türkiye’nin en kritik hedeflerinden birinin, rekabet gücü ve katma değeri yüksek ihracat ile kârlılığın arttırılması olduğunu söyledi. Bu hedeflere ulaşılabilmesinin olmazsa olmaz şartları arasında, nitelikli iş gücü istihdamı ve AR-GE kapasitesinin geliştirilmesi konuları olduğuna dikkat çeken Sözdinler, “İçinden geçtiğimiz süreçler bizi zorunlu ve çok hızlı bir şekilde, dijital platformlara, uzaktan erişim ve çalışma modellerine adapte ediyor. Bu ivmenin sağlanacak desteklerle, ülkemizin,  ihtiyacı olan, otomasyon, inovasyon, AR-GE, dijitalleşme vb. endüstriyel yeni modellere, kolaylıkla adapte olabileceği düşüncesindeyiz” diye konuştu.

    

ÖZGÜN VE YENİLİKÇİ ÇÖZÜMLER

ÇOSB olarak, ellerindeki sınırlı kaynakları doğru kullanarak, bölgedeki işletmelere ihtiyaç duydukları kapsamlı ve sürdürülebilir teknik altyapı hizmetlerini 7/24 sağlama gayreti içerisinde olduklarını kaydeden Sözdinler, değişimlere paralel olarak, bu hizmetler dışında firmaların gelişen teknolojiye de ayak uydurabilmeleri, uluslararası platformda rekabetçiliklerini geliştirebilmeleri yönündeki ihtiyaçlarını da dikkate alarak çalışacaklarını ifade etti. Sözdinler, “Ülkemizin sanayisinin dışa bağımlılığının azaltılması, kritik sektörlerdeki ihtiyaçların yüksek teknolojiye sahip, yenilikçi, özgün çözümlerle karşılanması bu birlikteliklerle mümkün olabilir. Enerji, tarım, sağlık, güvenlik, savunma vb. öncelikli alanlarda teknolojilerin geliştirilmesi; bunu destekleyecek bilimsel çalışmalar yürütülmesi, kısa ve uzun dönemde ekonomik değer yaratan insan kaynağı ve teknolojik gelişimin hayata geçirilmesi, akademik ve teknolojik altyapılara ait stratejilerin belirlenmesi hedefler arasında yer almalıdır” değerlendirmesini yaptı.

    

GLOBAL SALGIN OLUMSUZ ETKİLEDİ

Başkan Eyüp Sözdinler, bu çerçevede, dünyanın ve Türkiye’nin sıkıntılı, zor günlerden geçtiğini dile getirdi. Bu kadar büyük bir global salgın ve ekonomik dalgalanmaların hem yerel hem de uluslararası ticaretin normal işleyişini ciddi biçimde engellediğini vurgulayan Sözdinler, “Pandemi ve dalgalı kurlar her ne kadar öncelikleri değiştirse de biz sanayiciler olarak elbette ki önceliğimiz üretim ve istihdam düzleminde ekonomi ve finans kaynaklı olgulara odaklanmaktır. Bu gerçekten hareketle küresel salgın altında sağlığımız ve güvenliğimizden feragat etmeden yaşamı sürdürmeyi, istihdamın sürekliliğini, üretimi, ihracatı ve ülke ekonomisine katkı sağlamayı sürdürmeliyiz” dedi.

   

MALİ DESTEK İHTİYACI

Enerji maliyetlerinde sürekli yükseliş ve oynamaların sanayicilerin günlük üretim planlarını, hesaplarını altüst ettiğini kaydeden Sözdinler, bunun kendilerini her gün yeni planlama ve gelir-gider hesabı yapmaya mecbur kıldığını söyledi. Sözdinler, “Günlük faaliyetimize bu koşullarda devam ederken maliyet hesabı şu anda yapamıyoruz. Sonuç olarak; dünyada daha önce benzeri görülmemiş bu ortamda tüm yurttaşlarımız gibi, ülkemizdeki milyonlarca sanayici, esnaf ve ticaret erbabı da ayakta kalabilmek ve değer üretebilmek çabasında ve mali destek ihtiyacı ortaya çıkmaktadır” görüşlerini aktardı.

    

“AYNI AZİMLE ÇALIŞACAĞIZ”

Başkan Sözdinler, her şeye rağmen, ÇOSB’un içindeki tüm katılımcıların, daha çok üretmek için canla başla çalıştığını belirterek, “2021 yılını bu inanılmaz çabayla geçiren sanayicilerin, 2022 yılında da aynı azimle çalışacağına inancımız tamdır. Yeni yılda sanayicilerimizin, öngörülebilir maliyetlerle daha net ve sağlıklı planlama yapabileceği; daha yüksek birim fiyatlarla ihracatını arttırabileceği, Avrupa’nın yeşil sözleşmesi ile çerçevesi netleştirilen ekolojik ve sosyal konulara daha fazla vakit ayırıp aksiyon alabileceği; dijital dönüşüme odaklı planlarını hayata geçirebileceği; yönetilebilir bir ortamda üretim yapabilmesini istiyoruz. Aynı şekilde, 2022 yılının, tüm Türkiye’miz için de sorunlarımızı bitirecek güzel bir dönemin başlangıcı olmasını temenni ediyoruz” değerlendirmesinde bulundu.
   

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.