“COVID-19, YERLİ ÜRETİMİN ÖNEMİNİ TESCİLLEDİ”

İnsanlığın verdiği en büyük sağlık mücadelelerinden biri olarak tarihe geçecek koronavirüs salgınında, sağlık endüstrisi de tüm gücünü seferber etti. İSEK Kurucu Koordinatörü Prof. Dr. Cengizhan Öztürk, bu dönemde yerli üretimin öneminin tescillenmiş olduğunu söyledi.

03 Nisan 2020 Cuma 13:52
“COVID-19, YERLİ ÜRETİMİN ÖNEMİNİ TESCİLLEDİ”

Haber: Helin Aygün

Tıbbi cihaz odaklı ulusal sağlık sektörünün hızlı gelişimine katkı sağlama, üniversitelerde gelişmekte olan araştırma altyapısını ve üretilen bilimsel çıktıları ekonomik değere dönüştürme misyonuyla yola çıkan İstanbul Sağlık Endüstrisi Kümelenmesi (İSEK), yeni tip koranavirüs (COVID-19) salgınıyla artan tıbbi cihaz ihtiyacının yerli imkanlarla sağlanması için yoğun faaliyet gösteriyor. İSEK Kurucu Koordinatörü Prof. Dr. Cengizhan Öztürk,Türk sağlık sisteminin COVID-19 salgınından değişim geçirerek çıkacağını belirterek, “Salgın, sağlık malzemeleri tedarikinde ‘ithal olsun, ucuz olsun’ dönemini bitirebilirse, orta vadede yerli üretime büyük fayda sağlayabilir. Nihayet, ithalata dayalı bir sağlık sistemi içinde olamayacağımızı böyle talihsiz bir ölüm kalım, salgın problemi ile karşılaştığımız zaman anladık” dedi.

170’İN ÜZERİNDE FİRMA ÜYE

Aynı zamanda Boğaziçi Üniversitesi Biyomedikal Mühendislik Enstitüsü’nde Öğretim Üyesi olarak görev yapan İSEK’in Kurucu Koordinatörü Prof. Dr. Öztürk, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kümelenme Destek Çağrısı kapsamında ve Teknopark İstanbul koordinasyonunda desteklenen İSEK hakkında bilgi verdi. Öztürk, kümede; sağlık teknolojileri ve yaşam bilimleri alanında İstanbul'da faaliyet gösteren 170’in üzerinde firma, sanayiye hizmet veren, vermek isteyen 19 araştırma merkezi, 13 sivil toplum ve 3 kamu kuruluşu bulunduğunu söyledi.

STRATEJİK İŞ BİRLİKLERİ

İSEK’in Türkiye’nin sağlık alanındaki dışa bağımlılığını ortadan kaldırmak için sektördeki firmaların AR-GE ve iş birliği projelerine girmelerine destek olduğunu, onlara bazı özel alt yapılar sağladıklarını belirten Öztürk, “Örnek olarak, Teknopark İstanbul’da kurulan dört tane Tıbbi Cihaz Odaklı Modüler Pilot Üretim Tesisi, Boğaziçi Üniversitesi ile Teknopark İstanbul arasındaki sağlık alanındaki stratejik işbirliğinin ürünü. Tıbbi cihazda bu ara salgın sebebi ile bir süreliğine ertelenen MDR uyumu için kritik Akredite Laboratuvarlar konusunda da çalışıyoruz. Acıbadem Üniversitesi’nin kuluçka ve hızlandırma programı İSEK faaliyetleriyle koordineli ilerliyor. Marmara Tıbbi Cihaz Üreticileri ve Tedarikçileri Derneği (MASSİAD) koordinasyonunda sağlık üretim kapasite ve ihtiyaç veritabanı oluşturuyoruz. Teknopark İstanbul Biyoküp Laboratuvarları’na destek veriyoruz. İstanbul’un sağlık sektöründeki küresel rekabet potansiyelini ortaya çıkarmaya çalışıyoruz” dedi.

KÜMELER EL ELE VERDİ

Prof. Dr. Cengizhan Öztürk, İSEK’in, koronavirüs salgınına özel medikal ürünleri üreten yerli firmaların kapasitesini artırmak için yurt çapındaki sağlık kümelenmeleri ile işbirliği yaptığını kaydetti. COVID-19 için öncelikle tüm bölgesel sağlık kümeleri MEDİCLUST platformu yani İSEK, OSTİM, MEDİKÜM, SEBİT olarak bir araya geldiklerini anlatan Öztürk, “Diğer sektörel paydaşlarla birlikte kamunun acil eylem planının tedarik kısmını elimizden geldikçe destekleme gayretindeyiz. COVID-19, üretimde kapasite artırmak için hammadde tedariki, kişisel korunma ürünleri, solunum ve yoğun bakım destek cihazları ile ilgili çalışmalarımızı hızlandırdı. Yazılım yapan, bilişim tabanlı çözüm geliştiren üyelerimizi bir araya getirdik. Bakanlığın eğitim ve izleme birimleri ile koordineli çalışmalarını istiyoruz” diye konuştu.

YERLİ ÜRETİMİN ÖNEMİ TESCİLLENDİ

İSEK Kurucu Koordinatörü Prof. Dr. Cengizhan Öztürk, COVID-19 nedeniyle kritik parçaların yurt dışından gelmesinde çok büyük sıkıntı ve gecikme olduğunu, ham maddelerde bekleme sürelerinin arttığını anımsattı. Aynı sıkıntıda olan bazı ülkelerin çok agresif alım stratejileri izlediğini kaydeden Öztürk, “Her zaman ucuz tedarike gidenler ve sağlık sektörünün pek çok kısmını zorlayan politikalar bir anda sorgulanmaya başladı. Yerli üretimin önemi bir global salgın ile tescillenmiş oldu” diye konuştu.

HEP BERABER GELİŞİYOR

Türkiye’nin tıbbi cihaz alanında çok büyük bir potansiyeli olduğunu vurgulayan Öztürk, “Sağlık teknolojileri; pek çok ülkede savunma, bilgisayar-yazılım sektörleri ile birlikte gelişir. Tıbbi cihaz alanında araştırma yapan, üreten veya bu ekosisteme destek veren tüm paydaşları kümemize katılmaya davet ediyoruz” dedi.

GÜÇLENEREK ÇIKACAK

Prof. Dr. Öztürk, Türk sağlık sisteminin COVID-19 salgınından değişim geçirerek çıkacağını belirterek, “Salgın, sağlık malzemeleri tedarikinde ‘ithal olsun, ucuz olsun’ dönemini bitirebilirse, orta vadede yerli üretime büyük fayda sağlayabilir. Nihayet, ithalata dayalı bir sağlık sistemi içinde olamayacağımızı böyle talihsiz bir ölüm kalım salgın problemi ile karşılaştığımız zaman anladık” dedi. 

HEM TÜRKİYE’YE HEM İHRACATA YETER
İSEK üyeleri içinde bu salgına özel ve öncü tanı test kitleri geliştirmiş, üreten ve ihracat yapan firmalar olduğunu söyleyen Öztürk, Türkiye’de üretilen PCR tabanlı tanı kitlerinin hem Türkiye’ye hem de ihracata yeteceğini kaydetti. Öztürk, “Şimdi önceliğimiz tüm onaylı bu tür yerli ürünlerin sahaya çıkışlarını hızlandırmak ve salgınla mücadeleye katkı sağlamak” dedi.

ÇALIŞMA GRUPLARINA KATKI

Salgın özelinde tanı kitleri, yoğun bakım sarf desteği, solunum destek cihazları, kişisel koruma malzemelerinin piyasaya sürümünü hızlandırmak için ulusal çalışma gruplarına katkı verdiklerini belirten Prof. Dr. Öztürk, “Aynı şekilde ilaç ve aşı geliştirme konularında da benzer faaliyetler ayrı platformlarda aktif olarak yürütülüyor. Onlar da bu salgından güçlenerek çıkabilirler” değerlendirmesini yaptı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Falih Kocaman 2020-04-03 21:37:15

Keşke önce en basit, en çok kullanılan tek kullanımlık maskeden başlayıp 3 kuruşluk ürünü üstelik te standart dışı boyutta üretip 5-6 liraya satanları elemekle başlasanız