AR-GE EKOSİSTEMİ HIZLI YOL KAT ETTİ

Bakan Yardımcısı Büyükdede, Türkiye’de teknopark sayısının 89’a, Ar-Ge merkezi sayısının da 1.254’e ulaştığını kaydetti.

14 Aralık 2021 Salı 16:58
AR-GE EKOSİSTEMİ HIZLI YOL KAT ETTİ

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, "Aralık 2021 itibarıyla Ar-Ge ve yenilik ekosistemi bugün 89 teknopark, 1254 Ar-Ge merkezi ve 342 tasarım merkeziyle ilerleme kaydetmiştir. Bu sayıların önümüzdeki dönemde katlanarak büyümesini bekliyoruz." dedi.

Büyükdede, Samsun Valiliğinin katkılarıyla kentteki bir otelde düzenlenen "Sanayi ve Teknoloji İşbirliği Kurulu (SANTEK) Otomotiv, Makine ve Metal Sektör Buluşmaları"nın açılışında yaptığı konuşmada, küresel rekabetin, işletmeleri yeni bilgiler ışığında inovatif ürünlere ve maksimum verim sağlayan üretim yöntemlerine geçmeye zorladığını söyledi.

Bilginin kaynağı olan üniversitelerle sanayi sektörünün bir araya gelerek ortak hareket etmesini önemsediklerini dile getiren Büyükdede, bilim, teknoloji, Ar-Ge ve inovasyon ekosisteminin sürdürülebilir olması adına bilim ve sanayiyi bir araya getiren iş birliği mekanizmalarının etkin şekilde yürütüldüğünü ifade etti.

 

“KATLANARAK BÜYÜMESİNİ BEKLİYORUZ”

Bu çalışmaların en önemlileri arasında bilimsel ve teknoloji çalışmalarının katma değere dönüşeceğine inandıkları SANTEK programının yer aldığını belirten Büyükdede, şöyle devam etti:

"Teorinin pratiğe dönüş sürecini hızlandıran bu iş birliği kapsamında teoriden gelen ham bilginin işlenerek sanayinin verimliliğinin artırılması, Ar-Ge ve inovasyon kapasitesinin geliştirilmesi, üniversite ve sanayi iş birliğinin güçlendirilmesi, Ar-Ge ve inovasyon destekleri hakkında paydaşların ve kamunun bilgilendirilmesi ve ulusal, bölgesel ve il bazında çalışma planları oluşturularak gerekli faaliyetlerin gerçekleştirilmesi hayata geçirilmektedir. Aralık 2021 itibarıyla Ar-Ge ve yenilik ekosistemi bugün 89 teknopark, 1254 Ar-Ge merkezi ve 342 tasarım merkeziyle ilerleme kaydetmiştir. Bu sayıların önümüzdeki dönemde katlanarak büyümesini bekliyoruz."

 

KARADENİZ’İN GÖZLE SANAYİ ŞEHRİ

Büyükdede, Samsun'un iyi bir üretim altyapısı olduğunu ifade ederek, "Samsun organize sanayi bölgeleri, liman ve iyi bir üniversite altyapısı dolayısıyla Karadeniz Bölgesi'nin en gözde sanayi şehirlerinden biri haline gelmiştir. Samsun sanayisi pandemiye rağmen büyümeye devam etmiş. Bölgemizde mevcut beyaz eşya, otomotiv, savunma, makine, metal, plastik, tekstil, orman ürünleri sanayisinin gelişiminin yanında uzay, havacılık, nükleer enerji, raylı sistemler ve gemi inşaatı sanayinde faaliyet gösterecek aktörlerin de sisteme dahil edilmesini arzu ediyoruz." diye konuştu.

 

SAMSUN İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM

Samsun'da dördüncü seviyede SANTEK oluşturulmasının kararlaştırıldığını anlatan Büyükdede, "Bir başka ifadeyle Bakanlığımız tarafından en üst düzeyde desteklenen ikinci ilimiz olmuştur. Bu programın uygulamasında Bakanlığımızın merkezden desteği kadar programın yerel paydaşlarla sahiplenilmesi de büyük önem taşımaktadır. Bu etkinlik Samsun için önemli bir adımdır. Bu yeni yapıyla önümüzdeki süreç içinde Bakanlığımız, sanayinin gelişmiş olduğu illerde doğrudan kurul çalışmalarının aktif parçası haline gelecektir. Bu günden sonra sizlerin de katkılarıyla burada sanayi adına daha büyük gelişmelerin yaşanacağına inanıyorum." ifadelerini kullandı.

Toplantıya, KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu da katıldı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.