2021 YILINI BAŞARIYLA TAMAMLADI

Kocaeli-Gebze VI. (İMES) Makine İhtisas OSB’de, 2021 yılında istihdam ve ihracat rakamları yükseldi. İstihdam rakamı 9 bin 840’tan 12 bin 70’e ulaşırken, 850 milyon dolar ihracat rakamı ise 961 milyon dolara çıktı.

19 Şubat 2022 Cumartesi 09:21
2021 YILINI BAŞARIYLA TAMAMLADI

Kocaeli-Gebze VI. (İMES) Makine İhtisas OSB Başkanı Ahmet Tokkan, bölge firmalarının Covid-19 pandemisinin getirdiği olumsuzluklara rağmen üretmeye, geliştirmeye ve ihracat yapmaya devam ettiğini belirterek, bölgede istihdamın yüzde 22, ihracatın ise yüzde 13 artış gerçekleştirdiğini söyledi.

İMES OSB Müteşebbis Heyet toplantısı Kocaeli Valisi Seddar Yavuz’un başkanlığında gerçekleşti. 2021 yılının faaliyetlerinin değerlendirildiği, 2022 yılında yapılacak olan çalışmaları kapsayan gündem maddelerinin görüşüldüğü Müteşebbis Heyet toplantısına Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tokkan, Başkanvekili Kerim Çolakoğlu, Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Şahin, Enver Kaya, İsmail Akbıyık ve Müteşebbis Heyet üyelerinden Süleyman Akar, Erol Elmas, Turan Durmuşoğlu, Hasan İstanbulluoğlu, Ahmet Sözer, Vedat Kirişçi, Şakir Eriş, Hüseyin Öztürk, Barış Er ve Bölge Müdürü Onur Kesici katıldı.

Toplantının ana gündemi, 2021 yılının kalkınma verilerinin değerlendirilmesi ile 2022 yılında yapılacak olan faaliyet çalışmaları oldu. Konu ile ilgili 2021 yılında gerçekleşen enerji, inşaat, istihdam, ihracat verileri ile üst yapıların toplam miktarları değerlendirildi. Pandemi dönemine rağmen hiçbir şekilde üretimin aksamadığı İMES OSB’de istihdam ve ihracat artış gösterdi.

 

ENERJİ VERİLERİ ÜRETİMİN GÜCÜNÜ GÖSTERDİ

2021 yılında, 2020 yılına oranla İMES OSB’de elektrik tüketimi yaklaşık olarak yüzde 25’lik bir artış gösterdi. Bu artış üretimin yaşanan zorlu pandemi şartlarına rağmen devam ettiğinin ve kapasitenin artışının göstergesi olarak nitelendirildi. Ayrıca su tüketimi yaklaşık yüzde 33 yükseliş gösterirken, doğal gaz tüketiminde yaklaşık yüzde 36’lık bir artış gözlemlendi.

Konu ile ilgili İMES OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tokkan, “Bölgemiz her geçen gün cazibe merkezi olmaya devam ediyor. İşletmelerimiz Covid-19 pandemisinin getirdiği olumsuzluklara rağmen üretmeye, geliştirmeye ve ihracat yapmaya devam etti. Her ay uzaktan okuma sistemlerimiz ile fabrikalarımızda tüketilen enerji verilerini kontrol ediyoruz. Türkiye ekonomisine yüksek katma değer oluşturmak için çalışmaya ve üretmeye devam edeceğiz” ifadelerinde bulundu.

 

SANAYİLEŞME TALEBİ ARTTI

Alınan bilgiye göre, İMES OSB hali hazırda 80’i küçük olmakla birlikte toplamda 322 işletmenin faaliyet gösterdiği büyük bir makine ekosistemi olarak faaliyet gösteriyor. Bölgeye yakın otoyollar, limanlar, havaalanları ve diğer ulaşım olanaklarının varlığı bölgeyi cazibe merkezi haline getiriyor.  

301 hektarlık alanda toplamda 299 sanayi parseli olan İMES OSB’nin 2020 yılında ruhsat alan 258, iskân edilen 220 ve tahsis edilen 38 sanayi parseli oldu. 2021 yılında ise ruhsat sayısı 279, iskân sayısı 238 ve tahsis sayısı 8 olarak gerçekleşti.

Hali hazırda 130 milyar TL’lik fabrika yatırım bedeli ile İMES OSB, yeni yatırım alanları için cazibe merkezi oluyor.

İSTİHDAM YÜZDE 22 ARTTI

2020 yılında istihdam rakamı 9 bin 840 olan İMES OSB, 2021 yılında yüzde 22’lik bir artış ile istihdam sayısını 12 bin 70’e yükseltti. Covid-19’a rağmen işletmeler üretimlerini durdurmazken, insan kaynaklarına yatırım yapmaktan geri durmadıkları görüldü.

Ayrıca 2020 yılında 850 milyon dolar ihracat potansiyeli bulunan 322 işletmenin, 2021 yılında yüzde 13’lük bir artış ile 961 milyon dolarlık bir satış gerçekleştirildiği görüldü.

 

MÜKEMMELİYET MERKEZİ KAPILARINI AÇTI

İMES OSB’nin bölgedeki işletmecilere nitelikli istihdam, eğitim, danışmanlık ve AR-GE desteği sunacağı projesi İMES Uygulamalı İleri Mühendislik Mükemmeliyet Merkezinin binasının temel atma töreni Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla gerçekleştirilmişti. 2021 yılında hızlı bir şekilde bina kullanıma hazır hale getirilerek faaliyet çalışmaları kapsamında ilgili iş birlikleri ve protokol süreçleri tamamlandı. Merkezde faaliyet gösterecek gerekli makine ve ekipmanların temini gerçekleştirildi. Mükemmeliyet Merkezi nitelikli istihdam, imalat, eğitim ve danışmanlık gibi konularda bölge sanayisi için önemli kazanımlar sağlanması bekleniyor. 

 

İHRACAT ODAKLI KÜMELENME PROGRAMI

2021 yılında İMES OSB’de üretim ve satış faaliyetlerini sürdüren firmaların ihracat potansiyellerini arttırmak için İMES Kümelenme Programı kapsamında tüm küme üyesi firmaların üretim sahalarında incelemeler yapıldı ve firma yetkilileriyle ortak ürün ve hizmet, yeni pazarların keşfi konularında fikir alışverişinde bulunuldu.

Savunma, otomotiv ve makine sektörlerine yönelik oluşturulan üç ayrı kümede hali hazırda 35 firma ortak ürün, hizmet 2020 yılı içerisinde bu kümelere bölgemizde faaliyet gösteren 35 firma başvuruda bulundu.

 

İMESKARİYER.COM YAYIN HAYATINA BAŞLADI

Firmaların insan kaynağı ihtiyacını karşılamak ve bölge istihdamına katkı sunmak adına hayata geçirilen “imeskariyer.com”, bölge firmaları ve vatandaşlar tarafından yoğun ilgiyle karşılandı. Gebze ve Dilovası Belediyeleri İstihdam Ofisleri, Ali Nuri Çolakoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Gebze STFA Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile iş birliği protokolü imzalandı.

 

YEŞİLE GÖNÜL VEREN OSB

İMES OSB’de “Yeşile Gönül Ver” sloganıyla fidan dikim etkinliği gerçekleştirildi. Etkinlik kapsamında bölgemize toplamda 995 fidan dikildi. Kurulduğu günden bu yana bölgenin muhtelif yerlerinde toplamda 850 bin m2 ağaçlandırma çalışması yapılırken 2022 yılında bu sayıyı 1 milyon metrekareye çıkarmak için çalışmalar yapılacak.  

 

VALİ YAVUZ İMES OSB’Yİ TEBRİK ETTİ

Vali Yavuz, gerçekleştirilen sunumun akabinde açıklamalarda bulundu. Yavuz, “İMES OSB’miz büyümeye devam ediyor. Pandemiye rağmen 2021 yılında istihdamda yüzde 22’lik bir artış oldu. Sanayicimizi, mühendis,  teknisyen ve emekçi kardeşlerimi tebrik ediyorum” dedi. Toplantı hatıra fotoğrafının çekilmesinin ardından son buldu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.