MODERN SANAYİNİN YENİ ADRESİ

İstanbullu sanayicinin yeni yatırım adresi Sakarya; otomotiv ve makine imalatı alanındaki gücü, önemli ulaşım ağlarına yakınlığı ve yeni sanayi alanları kurma kararlığıyla Türkiye’nin en önemli sanayi kentleri arasına girdi. 7 OSB’nin faaliyet gösterdiği kentte, 7 OSB de kuruluş aşamasında bulunuyor.

31 Ocak 2022 Pazartesi 11:06
MODERN SANAYİNİN YENİ ADRESİ

Haber: Helin Aygün

Güçlü sanayi altyapısı ve ihracat potansiyelinin yanında konum ve ulaşım avantajları, insan kaynağı varlığı, AR-GE kapasitesi ile yatırımcıların son 10 yıldır yoğun ilgi gösterdiği illerin başında gelen Sakarya, kurulum aşamasındakilerin yanı sıra 7 OSB’ye ev sahipliği yapıyor. 30’dan fazla sektörde, dünyanın 170’e yakın ülkesine yıllık 5 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştiren şehir, büyük sanayi kuruluşlarını da bünyesinde barındırıyor. Güncel İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde yer alan 37 büyük sanayi kuruluşunun yatırım yeri tercihi olan Sakarya, otomotiv, raylı taşıtlar ve makine imalatının merkezi olmaya aday. Son 20 yılda planlı sanayileşme önceliği doğrultusunda OSB yapılanmasıyla sanayi varlığının düzenli ve hızlı bir şekilde arttığı kentte, buna paralel olarak verimli tarım arazilerinin varlığı da korunuyor.

OTOMOTİVDE İDDİALI

İstanbul ve Ankara arasında önemli bir lokasyonda bulunan Sakarya, hem karayolu hem demiryolu hem de limanlara yakın konumuyla yatırımcısına lojistik avantajlar sunuyor. Şehir, son yıllarda İstanbullu sanayicilerin alternatif yatırım yeri olarak öne çıkıyor. Sakarya’nın istihdam, ihracat, katma değer oluşturma, il ve ülke ekonomisine katkı kriterleri bakımından pek çok sektör öne çıkıyor. Otomotiv ana ve yan sanayi, savunma sanayi, makine imalat, kimya ve ilaç, raylı taşıtlar sanayi, demir dışı mineraller, kâğıt, demir-çelik, süs bitkiciliği, lojistik ve depolama, enerji, orman ürünleri, gıda ile tarım sektörlerinin oldukça gelişmiş olduğu şehirde, imalat sanayi alanlarının birçoğunun OECD teknoloji yoğunluk tanımına göre orta-yüksek teknolojili sanayi sınıfında yer aldığı görülüyor.

OSB’LER ŞEHRİ

Gelişmiş bir sanayi altyapısına sahip olan Sakarya’da, OSB’lerde 26 bine yakın kişi istihdam ediliyor. Kentte 7’si kurulu, 2’si yer seçimi tamamlanan, 5’i kuruluş aşamasında olan 14 OSB bulunuyor. Sakarya 1. OSB, Sakarya 2. OSB, Sakarya 3. OSB, Karasu OSB, Ferizli OSB, Kaynarca Doğu Marmara Makina İmalatçıları İhtisas OSB ve Kaynarca Mobilya İhtisas OSB’nin tüzel kişilik alarak üretim yaptığı kentte, yeni OSB projeleri hızla ilerliyor. Mevcut sanayi alanları şehrin yüzölçümünün yaklaşık yüzde 1’ini oluştururken, bu oranın yüzde 3’e yükseltilmesi hedefleniyor. Bu kapsamda; Söğütlü OSB ve Sakarya Otomotiv ve Metal İhtisas OSB’nin yer seçimi tamamlandı. Geyve Tarıma Dayalı İhtisas OSB, Doğu Marmara Lojistik Bilişim Teknolojileri ve Üretim İhtisas OSB, Kaynarca OSB, Sakarya Yapı İhtisas OSB ve Enerji KOBİ OSB ise kuruluş aşamasında bulunuyor. Öte yandan, teknoloji odaklı firmaları bünyesinde barındıracak Sakarya Kaynarca Teknoloji OSB’nin kurulması için de çalışmalar yürütülüyor.  

GELİŞMİŞ AR-GE ALTYAPISI

Sanayinin yanı sıra AR-GE ve inovasyon altyapısının da oldukça gelişmiş olduğu kentte, 2 üniversite, 2 teknoloji transfer ofisi, 1 teknoloji geliştirme bölgesi, 24 AR-GE merkezi ve 5 tasarım merkezi faaliyet gösteriyor. Sakarya, AR-GE merkezi sayısı bakımından Türkiye’de 8’inci, tasarım merkezi sayısı bakımından da 9’uncu sırada yer alıyor. Doğu Marmara Bölgesi’nin AR-GE, tasarım ve inovasyon üssü olan Sakarya Teknokent bünyesinde 111 firma bulunuyor. Teknokent firmalarının AR-GE çalışmalarından elde ettikleri gelir ve Türk ekonomisine kattıkları değer 239 milyon liraya ulaşırken, bu çalışmalardan elde edilen ihracat geliri ise 8 milyon doları aştı. Üniversite-sanayi iş birliğine yönelik örnek teşkil eden kentte, sanayi firmaları ve Teknokent arasında bu iş birliği çerçevesinde 362’nin üzerinde ortak AR-GE projesi yürütüldü.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.