MARKA’DAN 289 PROJEYE 48,5 MİLYON TL

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA), Sakarya’nın sanayi ve tarımdaki yüksek potansiyeline sağladığı desteklerle, kent ekonomisini güçlendiriyor. MARKA Genel Sekreteri Doç. Dr. Mustafa Çöpoğlu, bugüne kadar 48,5 milyon liralık destek sunduklarını belirterek, yararlanıcıların eş finansmanıyla toplam 82,6 milyon TL’lik yatırım hacmi oluşturduklarını kaydetti.

03 Şubat 2022 Perşembe 08:30
MARKA’DAN 289 PROJEYE 48,5 MİLYON TL

Yatırım ortamı sürekli gelişen, yeni sanayi alanları oluşturulan ve önemli ulaşım noktaları üzerinde yer alan Sakarya, Türkiye’nin kalkınmasında önemli bir rol oynuyor. Otomotiv ana ve yan sanayi, savunma sanayi ve makine imalat sanayinde öne çıkan sektörleriyle en fazla ihracat yapılan 8’inci il olan Sakarya, yıllık 5 milyar doların üzerinde ihracata imza atıyor. Kent ekonomisinin gelişmesi için pek çok destek programını hayata geçiren Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA), bugüne kadar toplam 289 adet projeye 48,5 milyon TL destek sağladı. MARKA Genel Sekreteri Doç. Dr. Mustafa Çöpoğlu, kent ekonomisinin dinamikleri hakkında bilgi verdi. Sakarya’nın 160’dan fazla ülkeye ürün satan bir il olduğunu belirten Çöpoğlu, kentin dış ticaretinin büyük çoğunluğunun nitelikli sektörlerden geldiğini söyledi.  Çöpoğlu, sanayi geçmişi ve yeni yatırımların sektörel yoğunluğu ile doğal üretim faktörlerinin şehirde; otomotiv, makine, mobilya, savunma, ana metal ve metal işleme sanayileri ile süs bitkileri üretimi ve fındık ve gıda işleme alanlarında yığınlaşma oluştururken potansiyel kümeleri de ortaya çıkardığını dile getirdi.

ULAŞIMIYLA CAZİBE MERKEZİ

Genel Sekreter Doç. Dr. Çöpoğlu, İstanbul ve Ankara gibi Türkiye’nin en büyük iki metropolünün arasında bir konumda olan Sakarya’nın, D-100 Karayolu, TEM Otoyolu, Kuzey Anadolu Otoyolu gibi karayolu imkânlarının yanı sıra, demiryolu ve yüksek hızlı tren imkânları, Karasu Limanı ve Körfez Liman bölgesine yakın konumuyla ulaşım konusunda önemli avantaja sahip olduğunu kaydetti. Sakarya’nın ayrıca, Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı’na 28 kilometre ve Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’na 104 kilometre mesafede olduğunu aktaran Çöpoğlu, kentin bölgenin eğitim ve AR-GE bakımından önde gelen üslerinden biri olduğunu da belirtti.

AR-GE VE İNOVASYONDA İLK 10’DA

Çöpoğlu, “Sakarya’da 2 üniversite, 2 teknoloji transfer ofisi, 1 teknoloji geliştirme bölgesi, 24 AR-GE merkezi ve 5 tasarım merkezi bulunuyor. AR-GE merkezi sayısı bakımından Türkiye’de 8’inci, tasarım merkezi sayısı bakımından da 9’uncu sırada yer alıyor” bilgisini verdi. Kentte kurulu olan ve kurulması planlanan yeni OSB’lerle yatırım ortamının zenginleştiğini dile getiren Çöpoğlu, yatırım ortamının gelişmesi, yeni sanayi alanları oluşturulması gibi avantajları neticesinde yatırımcıların Sakarya’ya yatırıma devam ettiğini anlattı. Çöpoğlu, “2020 yılında 7,7 milyar TL tutarında 3 binin üzerinde istihdam içeren yatırım teşvik belgesi sayısı 113 iken; 2021 yılında teşvik belgesi alan yatırım sayısı ilk 11 ayda 128’e çıktı” diye konuştu.

OTOMOTİV ÜRETİM ALTYAPISI SAĞLAM

Köklü bir sanayi tecrübesi olan Sakarya’da otomotiv ve yan sanayi ile birlikte makine imalat sektörünün iyi bir üretim altyapısına sahip olduğunu belirten Çöpoğlu, şunları söyledi:

“Şehirde otomobilin yanı sıra otobüs, treyler, traktör, tank, zırhlı araçlar ve vagon üretimi de yapılırken, makine ve otomotiv sektörlerine bağlı yan sanayi de hızla gelişti. Sanayi geçmişi ve yeni yatırımların sektörel yoğunluğu ile doğal üretim faktörleri şehirde; otomotiv, makine, mobilya, savunma, ana metal ve metal işleme sanayileri ile süs bitkileri üretimi ve fındık ve gıda işleme alanlarında yığınlaşma oluştururken potansiyel kümeler de ortaya çıktı. Buna paralel olarak yıllar içinde bu sektörlerde Valiliğimiz, Büyükşehir Belediyemiz, Sanayi ve Ticaret Odamız öncülüğünde kalkınma ajansı olarak bizim de dahil olduğumuz çalışmalar yürütüldü.”

ORTAK PROJE KÜLTÜRÜNE SAHİP

Doç. Dr. Çöpoğlu, Sakarya’da Mobilya İhtisas OSB’nin faaliyete geçtiğini, Makine İhtisas OSB’nin altyapı çalışmalarıyla, Metal ve Otomotiv İhtisas OSB’nin kuruluş çalışmalarının devam ettiğini ifade etti. Sakarya Sanayi ve Ticaret Odası ile birlikte sektör kuruluşlarının katılımıyla UR-GE (Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi) kapsamında sektör bazlı projelerin yürütüldüğü bilgisini de veren Çöpoğlu, “Başta savunma ve otomotiv sanayi olmak üzere tedarikçi geliştirme programları hayata geçirildi. Önceki yıllarda küme potansiyeli olan sektörlere özel mali destek programlarına çıkan Ajansımızın desteği ile süs bitkileri yetiştiricilerine hizmet verecek şekilde Doku Kültürü Laboratuvarı kuruldu. Ayrıca Sakarya’da makine imalat sektörünün gelişimi için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının destek programları üzerinden proje yürütülmesi için kurumumuz ve Sakarya Makine İmalatçıları Birliği (SAMİB) iş birliğinde çalışmalar yapıyoruz” şeklinde konuştu.

TARIMDA İKİ ÖNEMLİ PROJE

MARKA’nın Sakarya için sunduğu destekler hakkında bilgi veren Genel Sekreter Çöpoğlu, şöyle devam etti:

“Kurulduğumuz günden bu yana Sakarya’da, sanayinin gelişimine katkı sağlayan projeleri de içeren, toplam 289 adet projeye 48,5 milyon TL destek vererek yararlanıcıların eş finansmanıyla toplam 82,6 milyon TL’lik yatırım hacmi oluşturduk. Sakarya ekonomisi açısından sanayinin yanı sıra tarım da büyük önem taşıyor. Bu kapsamda, tarımsal faaliyetlerin desteklenmesine yönelik oldukça önemli iki projemiz var. Bu projelerden ilki Sakarya Ticaret ve Sanayi Odasının yürüttüğü ‘Sakarya Tarımsal Ürünler Mükemmeliyet Merkezi’ projesidir. Diğer önemli bir projemiz ise Sakarya Büyükşehir Belediyesinin toplam 44 dekar alanda 25 dekar sera içinde jeotermal ısıtmalı, tam otomasyonlu ve topraksız tarım ile seracılık faaliyetleri yapılabilmesi amacıyla hazırlanan ‘Seracılık Mükemmeliyet Merkezi’ projesidir. Toplam 20,8 milyon TL bütçeli bu iki projemiz için Ajansımız 9,7 milyon TL destek sağlıyor. Ajansımız; Teknik Destek Programı, Fizibilite Desteği Programı ve Güdümlü Proje Desteği gibi programlar aracılığıyla Sakarya’nın kalkınmasına yönelik ihracat, inovasyon, dijital dönüşüm, yeşil dönüşüm, kurumsallaşma ve sürdürülebilirlik, verimlilik odaklı dönüşüm ve stratejik yönetim danışmanlığı, mesleki ve teknik eğitimin geliştirilmesi, sürdürülebilir kırsal kalkınma ve turizm alanlarında yapılacak projeleri destekleyecek. Ayrıca önümüzdeki dönemde de Sanayi ve Teknoloji Bakanlının Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı ve Üreten Şehirler Programı üzerinden hem dezavantajlı grupların üretim ve istihdamına katılımını sağlamaya hem de sektörel gelişmeyi teşvik edecek projelere destek vermeye devam edeceğiz.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.