KORKMAZ'IN TARİFİNDE AR-GE VAR

Hem ulusal hem de uluslararası pazarda tasarımları, enerji hassasiyeti ve kalitesiyle ön plana çıkan ürünlere hayat veren Korkmaz Mutfak Eşyaları A.Ş, AR-GE merkezinde ürettiği değerle sektördeki yerini sağlamlaştırıyor.

31 Ocak 2022 Pazartesi 15:12
KORKMAZ'IN TARİFİNDE AR-GE VAR

TASARIMDA “ÖDÜL KOLEKSİYONU”

50 yıl önce Hakkı Korkmaz ve Rahmi Korkmaz tarafından Türkiye’ye kazandırılan Korkmaz Mutfak Eşyaları A.Ş; bugün İstanbul Tuzla, Sarıgazi ve Kocaeli Kandıra fabrikalarında yaptığı üretimle sektörün en güçlü markaları arasında… Ulusal pazarın yanı sıra, uluslararası pazarda da güçlü bir yüzü olan Korkmaz, ülkenin üretimden güç alan sanayi markalarından biri olarak ilk 1000 Türk şirketi arasında sağlam bir yere de sahip. Sanayi gazetesine konuşan Korkmaz AR-GE ve Yatırımlardan Sorumlu Yönetim Kurulu Danışmanı Abdullah Yaman, “Üretimlerimizin yarısı ihracata yönelik olarak tasarlanmaktadır. Kendi markamız ile tescilli olduğumuz 5 kıtada 121 ülkeye satış yapıyoruz” diye konuştu. Markanın AR-GE ve inovasyonla ürünlerine değer katan bir sektör lideri olduğunun altını çizen Abdullah Yaman, AR-GE merkezinde geliştirdikleri ürünlerin tasarım ayrıcalığına sahip olduğunu ifade ederek, “Şu ana kadar 3 uluslararası ve 24 ulusal olmak üzere birçok tasarım ödülümüz mevcut” bilgisini verdi. Yaman, bağlı oldukları sektör hakkında da önemli değerlendirmelerde bulundu.
   


   

BİR İLKİ ÜRETTİ

Ürünlerinin teknolojik altyapısı ile ilgili bilgi veren Yaman, “Korkmaz Mutfak Eşyaları A.Ş. olarak firmamız AR-GE ve inavasyon noktasında da sektörünün öncü markalarındadır. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onaylı AR-GE Merkezimizde geliştirilen ürünlerimiz şu ana kadar 3 uluslararası ve 24 ulusal olmak üzere birçok tasarım ödülünü almaya hak kazanmıştır. Ayrıca ürün geliştirmenin yanı sıra üretimde süreç iyileştirme projeleri de AR-GE çalışmalarımız içerisindedir. Bu tür projelerimizle sektörümüze ve makine imalat sektörüne yön veren çalışmalara öncülük etmekteyiz. Örneğin; ülkemizde üretilen 5000 ton baskı kapasitesine sahip ilk hidrolik pres bu süreçte Hidromode A.Ş. firması ile ortak proje ile üretilmiştir. Bu sayede ülkemizde de bu kapasitelerde sektöre yönelik makinaların yapılmasının önü açılmış; ülkemiz ve sanayicimiz kazanmıştır” şeklinde konuştu.
   


İHTİYAÇ DUYULAN İNOVASYONLAR

Yaman, “Firmamız sektörün ihtiyaçlarını belirlemek için sürekli teknolojik gelişmeleri ve insanın değişen ihtiyaçlarını karşılama açısından hangi ürünlere ihtiyaçları var araştırmasını yapan bir markadır. Satış pazarlama ve teknoloji ekipleriyle özellikle şefler ve diğer kullanıcılarla yuvarlak masa toplantıları ve fokus grup çalışmaları yapmaktayız. Ayrıca ülkemizde ve dünyada tanınmış tasarımcılarla çalışmaktayız” bilgilendirmesinde bulundu.
   


   

AR-GE’DE “TASARRUF” VAR

Enerji duyarlılığı olan ürünler geliştirdiklerini söyleyen Yaman, “Bu konuda öncü olan firmamız özellikle kettle, semaver ve elektrikli çaydanlıklarla ilgili mekanik kontrol sisteminden elektronik kartlı sisteme geçen ürünler tasarlamıştır. Bu sistemde geliştirdiğimiz rakım ölçme sistemi ile enerjiyi boşa harcamadan lazım olan kaynama sıcaklığına ulaştığında enerjiyi kapatan sistemi ile bu tür ürünlerde yüzde 20 ile yüzde 30 arası tasarruf sağlayan ürünler geliştirmekteyiz. Yine bu sistemleri yeni nesil tost ve ızgaralı gruplarda da uygulamak için AR-GE çalışmalarımız sürüyor” dedi.

   

PETROKİMYAYA PARANTEZ

Sektördeki ham madde durumunu değerlendiren Yaman, “Sektörümüzde ana ham maddeler paslanmaz çelik, alüminyum, plastik ham maddeler, cam ve topraktır. Ülkemizde cam sektörü ham maddede en iyi olduğumuz sektördür. Diğer ham maddelerin üretimi ülkemizde maalesef yeterli değildir. Özellikle bu konuda devletimizin yeni yatırımların önünü açmak için gerekli çalışmaları yaptığını paslanmaz ve alüminyumda görmekteyiz. Bu çalışmalara petrokimya alanında da hız verilmesinin ülkemiz için iyi olacağını düşünmekteyiz” açıklamalarında bulundu.

   

FERİZLİ’YE OSB DOKUNUŞU

2016 yılından bu yana da İstanbul’dan bir grup sanayiciyle beraber Sakarya’nın Ferizli İlçesi’nde bir İhtisas OSB kurulması çalışmalarına öncülük ettiklerini ifade eden Yaman, “Kurulacak Bu OSB yaklaşık 300 sanayici ile birlikte tamamı orta-yüksek ve yüksek teknoloji sınıfında ürünler üreten ve tamamlandığında yaklaşık 30 bin çalışana ve yıllık 50 milyar liralık bir ticarete hizmet edecek bir yapıda kurgulanıyor. OSB, kendi enerjisini üreten, çevreye saygılı ve eğitim kurumları ile hem çevresine hem de kendi bölgesine hizmet eden bir OSB olacak” açıklamalarında bulundu. Ferizli’de kurulacak OSB yatırımı ile diğer tesislerde henüz üretimlerini yapamadıkları ama AR-GE ve tasarım çalışmalarını hazırladıkları ürünlere yönelik yatırımlarımız yapacaklarını dile getiren Yaman, sözlerini şöyle tamamladı: “Özellikle tesis üretim kapasitelerimiz yetmediğinden tasarımı ve bize ait yurt dışında ürettirmek zorunda olduğumuz ürünleri burada üretmeyi amaçlıyoruz.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.