ÇUKUROVA'NIN VERİMİ ÇARKLARI DÖNDÜRÜYOR: MERSİN

Ağırlıklı olarak gıda ürünleri imalatı gerçekleştirilen Mersin’de, imalat sanayi girişimlerinin yüzde 78’ini mikro işletmeler oluşturuyor. Toplam 6 OSB’den 2’sinin faaliyette olduğu ilde, yeni sanayi alanlarının faaliyete geçmesiyle, ülke ekonomisine sağlanan katkı büyüyecek.

12 Nisan 2022 Salı 08:44
ÇUKUROVA'NIN VERİMİ ÇARKLARI DÖNDÜRÜYOR: MERSİN

HABER: Helin AYGÜN
     

10 İLİN 4'ÜNCÜSÜ

Tarım, lojistik, sanayi, iç ve dış ticaret ve turizm gibi sektörlerde büyük potansiyel barındıran Mersin, Türkiye gayri safi yurt içi hâsılasına (GSYH) en fazla katkı veren ilk 10 il arasında 4’üncü sırada yer alıyor. Verimli tarım arazileriyle öne çıkan kentte tarım sektörü Türkiye genelinde 4’üncü, sanayi sektörü 18’inci, hizmetler sektörü 7’nci sırada bulunuyor. Firmalar, gelişmiş tarıma paralel olarak gıda imalatına ağırlık veriyor. İşletme aşamasında 2, planlama, kamulaştırma ve altyapı aşamasında 4 olmak üzere toplam 6 OSB’ye sahip olan kentte, Mersin Limanı ve Mersin Serbest Bölgesi de ekonomiyi geliştirecek faaliyetlere imza atıyor. İlde faaliyette olan OSB’lerdeki yaklaşık 300 firmada 27 bine yakın kişiye iş imkânı sağlanıyor. 15 küçük sanayi sitesinde toplam 3 bin 292 işyerinde 10 bin 647 kişi istihdam ediliyor.

   

4,2 MİLYAR DOLAR

Gıda ürünleri imalatı, fabrikasyon metal ürünleri, mobilya, kauçuk ve plastik ürünleri, giyim eşyaları imalatı, makine ve ekipman kurulumu ve onarımı, başka yerde sınıflandırılmamış makine ve ekipman imalatı, diğer metalik olmayan mineral ürünlerin imalatı sektörlerinin geliştiği kentte; imalat sanayindeki işletmelerinin yüzde 78’i mikro, yüzde 15’i küçük, yüzde 6’sı orta ve yüzde 1’i büyük ölçekli girişimlerden oluşuyor. İmalat sanayinde çalışan sayısına göre yoğunlaşma ise giyim eşyası imalatı sektöründe görülüyor. Kapasite raporlarının teknoloji yoğunluğuna göre dağılımında, orta teknolojili firmaların oranının yüzde 11, yüksek teknolojili firmaların oranının da yüzde 3 olduğu dikkat çekiyor. Mersin’in 2021 yılı toplam ihracat rakamı ise 4 milyar 206 milyon doları buluyor.

   

YATIRIMLAR ARTIYOR

İl sanayisinin dinamosu Mersin Tarsus OSB, 4 ve 5’inci genişleme alanlarıyla ilgili çalışmalar sürdürüyor. 14 ayrı sektörün kümelendiği OSB’de, 3’üncü genişleme bölgesinin tam kapasiteyle faaliyete geçmesi toplam istihdam rakamı 30 bine yaklaşacak. Diğer sanayi bölgesi Silifke OSB de yüzde 90 doluluk oranıyla 6 sektörde üretim ve ihracat gerçekleştiriyor. Henüz faaliyette olmayan Mut, Tarsus, Erdemli ve Mersin Tarsus Tarımsal Ürün İşleme İhtisas OSB’nin de üretime geçmesiyle kent sanayisi atak yapacak. Akdeniz’in önemli AR-GE üslerinden Mersin Teknopark 200’ün üzerinde girişimciye ev sahipliği yaparken, Mersin Tarım ve Gıda İhtisas TGB (Mersin Agropark)’nin de kurulma çalışmaları yürütülüyor. Ayrıca kentte 11 AR-GE merkezi ile 1 tasarım merkezi de bulunuyor.

Son Güncelleme: 12.04.2022 14:02
Anahtar Kelimeler:
MersinImalat Sanayi
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.