YILI, ALNININ AKIYLA BİTİRDİ

2021 yılında elektrik sarfiyatını artırarak bölgesinde daha fazla üretimin yapılmasına öncülük eden Kocaeli-Gebze VI. (İMES) Makine İhtisas OSB, bölgesinin cazibe merkezi olmaya devam veriyor. Enerji verilerinin bölgedeki üretimin ciddiyetini gösterdiği OSB, kümelenme faaliyetleriyle de ihracatçı firmalarının omzuna elini koyuyor.

03 Mart 2022 Perşembe 10:42
YILI, ALNININ AKIYLA BİTİRDİ

Ulaşım olanaklarının artmasıyla kurulu olduğu bölgesinin cazibesi daha da yükselen Kocaeli-Gebze VI. (İMES) Makine İhtisas OSB, artan enerji tüketim oranlarıyla üretimdeki iddiasını kanıtlamaya devam ediyor. Geçen yıla oranla elektrik tüketimini yüzde 25, su tüketimini yüzde 33 ve doğalgaz tüketimini de yüzde 36 oranında artıran OSB, 322 işletmenin faaliyet gösterdiği büyük bir makina ekosistemine dönüştü. Bölgesinde nitelikli istihdamı kamçılamak için Mükemmeliyet Merkezini devreye alan İMES OSB, üretim ve satış faaliyetlerini sürdüren firmaların ihracat potansiyellerini arttırmak için İMES Kümelenme Programı kapsamında da ihracatçı firmalarının her daim yanında yer alıyor. Bölge geçtiğimiz yıl sıfır atık belgesini de edinmeyi başardı.
 

KORONAVİRÜS ENGELLEMEDİ

2021 yılındaki faaliyetlerin değerlendirildiği Müteşebbis Heyet Toplantısında konuşan İMES OSB Başkanı Ahmet Tokkan, “Bölgemiz her geçen gün cazibe merkezi olmaya devam ediyor. İşletmelerimiz Covid-19 pandemisinin getirdiği olumsuzluklara rağmen üretmeye, geliştirmeye ve ihracat yapmaya devam etti. İMES OSB olarak kurulduğumuz günden bugüne Türkiye ekonomisine, üretim, ihracat ve istihdam başlıkları altında yüksek katma değer oluşturuyoruz.2022 yılında da mevcut teknik ve proje bazlı yapılarımızı güçlendirerek, sanayicilerimize olan desteğimizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

AHMET TOKKAN FOTO

*

TÜKETİMLER ÜRETİMİN KANITI

Müteşebbis Heyet Toplantısında bölgede sürdürülen enerji, inşaat, istihdam, ihracat çalışmalarından bahseden Bölge Müdürü Onur Kesici, enerji tüketimlerinin, bölge firmalarının üretim kararlılığını gösterdiğine değindi. Kesici, “2021 yılında 2020 yılına oranla bölgemizde elektrik tüketimimiz yaklaşık olarak yüzde 25’lik bir artış gösterdi. Bu artış üretimin yaşanan zorlu pandemi şartlarına rağmen devam ettiğinin ve kapasitenin artışının göstergesidir. Ayrıca su tüketimimiz yaklaşık yüzde 33 yükseliş gösterirken, doğalgaz tüketimimizde de yaklaşık yüzde 36’lık bir artış gözlemlendi” ifadelerine yer verdi. Kocaeli Valisi Seddar Yavuz ise, gerçekleştirilen sunumun akabinde açıklamalarda bulunarak, “İMES OSB’miz büyümeye devam ediyor. Pandemiye rağmen 2021 yılında istihdamda yüzde 22’lik bir artış oldu. Sanayicimizi, mühendis, teknisyen ve emekçi kardeşlerimi tebrik ediyorum” açıklamalarında bulundu.
 

SANAYİLEŞME TALEBİ ARTTI

İMES OSB hali hazırda 80’i küçük olmakla birlikte toplamda 322 işletmenin faaliyet gösterdiği büyük bir makina ekosistemine eviriliyor. Bu doğrultuda bölgeye yakın otoyollar, limanlar, havaalanları ve diğer ulaşım olanaklarının varlığı bölgeyi cazibe merkezi haline getirildi. 301 hektarlık alanda toplamda 299 sanayi parseli olan İMES OSB’nin 2020 yılında ruhsat alan 258, iskân edilen 220 ve tahsis edilen 38 sanayi parseli oldu. 2021 yılında ise ruhsat sayısı 279, iskân sayısı 238 ve tahsis sayısı 8 olarak gerçekleşti.
 

MÜKEMMELİYET MERKEZİ AÇIK

İMES OSB’nin bölgedeki işletmecilere nitelikli istihdam, eğitim, danışmanlık ve AR-GE desteği sunacağı projesi İMES Uygulamalı İleri Mühendislik Mükemmeliyet Merkezinin binasının temel atma töreni Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla gerçekleştirilmişti. 2021 yılında hızlı bir şekilde bina kullanıma hazır hale getirilerek faaliyet çalışmaları kapsamında ilgili iş birlikleri ve protokol süreçleri tamamlandı. Merkezde faaliyet gösterecek gerekli makine ve ekipmanların temini gerçekleştirildi. Mükemmeliyet Merkezi nitelikli istihdam, imalat, eğitim ve danışmanlık gibi konularda bölge sanayisi için önemli kazanımlar oluşturacak. 
 

İHRACAT ODAKLI KÜMELENME

2021 yılında İMES OSB’de üretim ve satış faaliyetlerini sürdüren firmaların ihracat potansiyellerini arttırmak için İMES Kümelenme Programı kapsamında tüm küme üyesi firmaların üretim sahalarında incelemeler yapıldı ve firma yetkilileriyle ortak ürün ve hizmet, yeni pazarların keşfi konularında fikir alışverişinde bulunuldu. Bilişim Vadisinde gerçekleştirilen İMES Ekonomi Zirvesi’ne ise sanayici, kamu ve özel sektör temsilcileri katıldı. Zirvede Avrupa Yeşil Mutabakatı, dijitalleşme, küresel pandeminin ekonomiye etkileri ve güncel ekonomi başlıkları doğrultusunda uzman konuklar tecrübelerini paylaştı.

YAYIN HAYATINA BAŞLADI

Firmaların insan kaynağı ihtiyacını karşılamak ve bölge istihdamına katkı sunmak adına hayata geçirilen imeskariyer.com bölge firmaları ve vatandaşlar tarafından yoğun ilgiyle karşılandı. Gebze ve Dilovası Belediyeleri istihdam ofisleri, Ali Nuri Çolakoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Gebze STFA Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile iş birliği protokolü imzalandı.
 

YEŞİLE GÖNÜL VEREN OSB

OSB’nin kurulduğu günden bu zamana kadar bölgede toplamda 850 bin metrekare ağaçlandırma çalışması yapıldı. Geçtiğimiz yıl ise İMES OSB’de “Yeşile Gönül Ver” sloganıyla fidan dikim etkinliği gerçekleştirildi. Etkinlik kapsamında bölgemize toplamda 995 fidan dikildi. İMES OSB, bölgedeki yeşil alanların arttırılması ve doğa içerisinde yaşayan canlıların korunumu için 2022 yılında mevcut ağaçlandırma çalışmalarını 1 milyon metrekareye çıkarmak için çalışmalar yapılacak. 
 

SIFIR ATIK BELGESİ KAZANILDI

Bölgede Sıfır Atık Yönetim Sistemi kapsamında her türlü alanda korunması ve zarar verici üretim yapılarının engellemesi için özenle çalışmalar yapılıyor. Bakanlık onaylı atık getirme merkezi kurularak Müdürlük atıkları kaynağında biriktirilmeye başlandı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile yazışmalar sürdürülmüştür. Sistem üzerinden başvuru yinelenerek 2021’de belge almaya hak kazanıldı.
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.