HEDEFİNİ YÜZDE 25 AŞTI

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Adil Pelister, "Kimya sektörü, 2021 yılı hedefinin yüzde 25 üzerine çıkarak toplam 25,4 milyar dolarlık rekor ihracat ile ikinci sıradaki yerini korumayı başardı" dedi.

11 Ocak 2022 Salı 15:31
HEDEFİNİ YÜZDE 25 AŞTI

 İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı ve BETA Kimya AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, "2030 yılı için belirlenen stratejik adımlar ve yüksek teknoloji temelli gelecek vizyonuyla birlikte 40 milyar dolarlık ihracat hedefine odaklanacağız" dedi.

YENİDEN ADAY OLDU

Pelister, düzenlediği basın toplantısı ile kimya sektöründe 2021 yılını değerlendirdi ve gelecek dönem hedeflerini paylaştı ayrıca Türk kimya ihracatının çatı kuruluşu İKMİB başkanlığı için yeniden aday olduğunu açıkladı.

Kimya sektörünün, 2021 yılı hedefinin yüzde 25 üzerine çıkarak toplam 25,4 milyar dolarlık rekor ihracat ile ikinci sıradaki yerini korumayı başardığını kaydeden Pelister, 2030 yılı için belirlenen stratejik adımlar ve yüksek teknoloji temelli gelecek vizyonuyla birlikte 40 milyar dolarlık ihracat hedefine odaklanacağını vurguladı.

2018 yılındaki seçimin ardından güçlü bir yönetim kurulu ile göreve başladıklarını ve kimya ihracatçısına verdikleri sözleri tutmanın gururunu yaşadıklarını söyleyen Pelister, göreve gelir gelmez, ihracatçılara tanınan yeşil pasaport hakkının üst sınırının indirilmesiyle ilgili sözlerini yerine getirdiklerini anlattı.

 YENİ BİR KİMYA EKOSİSTEMİ KURULACAK

Adil Pelister, kimya sanayinde dijital dönüşüm ve yüksek teknolojiye dayalı katma değerli ürünler için yeni bir modelin temellerini atacaklarına dikkati çekerek, "Ülkemiz ve dünyanın geleceği açısından en stratejik alanlardan biri kimya sektörü. Savunmadan otomotive, enerjiden sağlığa ve hatta gıdaya kadar hayatın her alanında kimyanın ayak izi var. Özellikle son dönemde yapay zeka ve hatta sanal evren kavramlarını konuşurken, artık global kimya sektörünün tüm bileşenlerinde yüksek teknoloji ile sanayide dijital dönüşümün etkisini görüyoruz. Biz de bu gelişmeler ışığında, sektörümüzün değişim ve dönüşümüne ev sahipliği yapacak yeni bir projeyi hayata geçiriyoruz. Türk kimya sanayinin gücüne güç katacak ve ülkemiz adına bir ilk olacak ‘Kimya Teknoloji Merkezi’ ile yeni nesil bir kimya ekosistemini kurmaya hazırlanıyoruz" bilgilerini verdi.

Bilişim Vadisi’nde konuşlanacak Kimya Teknoloji Merkezi (KTM) bünyesinde kuracakları Uluslararası Akredite Referans Laboratuvar Hizmetleri, Dijital Kütüphane, İhracatı Geliştirme Merkezi ve İnovasyon, Girişimcilik ve Ar-Ge Merkezi sayesinde, 4 ayrı disiplini tek merkezde bir araya getireceklerini vurgulayan Pelister, "Kimya Teknoloji Merkezi, kimya sanayimize ve ihracatımıza eşik atlatacak bir teknoloji üssü vazifesi görecek" dedi.

CAZİBE MERKEZİ OLACAK

Adil Pelister, kimya Teknoloji Merkezi projesinin hayata geçmesiyle birlikte kimya sektörünün eşik atlayacağını ve kimya ihracatında yeni bir dönemin başlayacağını vurguladı.

Uluslararası akreditasyonlara sahip analiz ve testlerin daha hızlı ve daha az maliyetle Türkiye’de yapılabildiği, son derece gelişmiş cihazlarla donatılmış bir test, analiz ve sertifikasyon merkezi açacaklarını kaydeden Pelister, bu sayede, her yıl 12 milyon dolarlık bir kaynağın yurt içinde kalacağını dile getirdi. Pelister, KTM içinde kuracakları ‘İnovasyon, Girişimcilik ve Ar-Ge Merkezinin ise yüksek katma değerli yeni nesil ürün ve projelere yoğunlaşan start-up’ların kuluçka dönemini geçireceği bir cazibe merkezi olacağını belirterek, şöyle devam etti:

 "Üniversite-sanayi iş birliği çerçevesinde akademisyenlerimizi ve öğrencilerimizi kimyada yeni buluşlar için aynı masanın etrafında buluşturacağız. İhracatı Geliştirme Merkezi bölümümüz ise ihracatçılarımızın ve özellikle KOBİ’lerimizin, uluslararası regülasyonlardan lojistiğe kadar pek çok alanda bilgiye erişecekleri, danışmanlık alacakları bir yapı kurguladık. Dijital Kütüphane ile de başta kimya sektörü olmak üzere bütün bilimsel yayınları, basılmış ve görsel eserleri dijital ortama taşıyacağız. Bu eşsiz kaynağı, sektörümüze ve tüm araştırmacılarımızın kullanımına açacağız. Özetle; kimya sektörümüze ve büyümenin altın anahtarı olan ihracatımız için kalıcı değer yaratacak, sürdürülebilirlik odaklı bir eylem planı oluşturduk. Türkiye Kimya Ajansının kurulması da öncelikli gündemlerimizden birisi olacak. Önümüzdeki dönemde bu plan dahilinde Türkiye için çalışmaya ve ihracatçılarımızla birlikte başarmaya devam edeceğiz."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.