“TÜRK MAKİNESİ” İMAJINA GÜÇ

Özellikle paketlenmiş ürün taşıma konusunda “endüstriyel know-how” çözümleri geliştiren ve yurt dışındaki “Türk makinesi” algısını güçlendiren Optimak STU, makine imalat sektöründeki öncü konumunu her geçen gün güçlendiriyor.

22 Aralık 2021 Çarşamba 13:20
“TÜRK MAKİNESİ” İMAJINA GÜÇ

Müşterilerini memnun etmek için sürekli iyileştirme çalışmaları yapan, paketlenmiş ürün taşıma çözümleriyle olduğu kadar; hat kurulum, kolileme, paletleme ve streçleme alanlarında ortaya koyduğu yüzlerce projeyle de uzmanlığını konuşturan Optimak STU, “endüstriyel know-how” çözümleriyle dikkat çekiyor. Bu yönünü paketlenmiş ürün taşıma çözümlerinde konuşturan firma, müşterilerine hat kurulum, ürün trafik yönetimi, devamlı akış gibi konularda endüstriyel otomasyon uygulamaları sunuyor. Proses bilgi tecrübesi, çözüm çeşitliliği ve AR-GE merkezindeki uzman kadrosuyla özellikle gıda sektöründe farklı kapasitelerdeki makinalar arasında bağlantılar kuran firma, onları “sistem ve teknoloji uzmanı” olarak konumlanıyor. Sundukları katma değerli çözümler hakkında bilgi veren Optimak STU Yönetim Kurulu Başkanı Tansel Cavit Kulak, makine imalat sanayisinde öncü olduklarını ve Türk makinesine yönelik imaj ve algıların iyileştiğini belirtti.

 

ENDÜSTRİYEL ÇÖZÜMLERE VURGU

Gıda fabrika alanlarıyla ilgili değerlendirme yapan Optimak STU Yönetim Kurulu Başkanı Tansel Cavit Kulak, “Gıda fabrika alanlarını, gıdayla doğrudan temas eden makina ve ekipmanları içeren ‘birincil alan’ ve gıdayla direkt teması olmayan makina ve ekipmanların oluşturduğu ‘ikincil alan’ olarak ayırmak gerekiyor. İkincil alanda, ürünlerin paketlenerek kutulama, kolileme ve paletleme ile sevkiyata hazır hale getirilmesi işlemlerinde robotik uygulamalar giderek önem kazanıyor” ifadeleriyle gıda ve paketleme sektörüne yönelik kutu, koli hazırlama, açılan kolilerin robotlarla dolumu, kolileme, paletleme ve streçleme alanlarında endüstriyel çözümlere vurgu yaptı.

 

ROBOTLARLA OTOMATİZE EDİLDİ

Üretim lojistiğinde ise palet üzerine dizilmiş ve depoya sevk edilmeye hazır hale gelmiş paletlerin AGV’ler ile otomatik olarak depoya transferini sağladıklarını da ifade eden Kulak, üretim hattında manuel olarak gerçekleştirilen operasyonları endüstriyel robotlarla otomatize ederek hat üretim kapasitesini yüzde 90’ın üzerine çıkardıklarını belirtti. Tasarlanan sistemlerdeki üretimlerin ölçülebilir olmasına özen gösterdiklerine dikkat çeken Kulak, minimum arıza ile çalışabilen sürdürülebilir sistemler kurmaya çalıştıklarını, az yer kaplayan, düşük maliyetli, standartlaştırıldığı için hızlı kurulum süresi olan, düşük bakım giderlerine sahip anahtar teslim fabrika kurduklarını söyledi.

 

STK’LARIN “ÖDÜLÜ BOL” PAYDAŞI

Optimak STU üretim değerini artıran, dünyada her geçen gün daha da güçlenen “Türk Makinesi” imajını yenileyen çözümleriyle ödüllendiriliyor. 2020’de Technology Fast 50 listesine seçildi ve 2021 yılında OSBÜK-OSB Yıldızları Araştırması’na göre; OSB’lerde en çok Ar-Ge harcaması yapan ilk 50 firması içinde yer aldı. TÜBİTAK MAM’ın ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansının kurmuş olduğu Robotik Kümelenme gruplarında aktif bir şekilde rol aldı. ASD, AMD, Enosiad ve Roboder gibi sivil toplum kuruluşlarının paydaşı olan ve birçok üniversite ile iş birliği yapan OPTİMAK STU, titiz keşif ile yerleşim planı, üretim kapasitesi, genişleme temelli ihtiyaç analizi yaparak, optimum maliyeti, ergonomik kullanım ve maksimum güvenlik içeren mühendislik çözümleriyle üretimin değerini ve verimliliğini artırıyor.

 

SİSTEM VE TEKNOLOJİ UZMANI

Sakarya 3. OSB’de bulunan 12 bin metrekare kapalı, 60 bin metrekare açık alana sahip tesislerinde katma değer üreten Optimak STU makine imalat sanayine öncülük ediyor. Firma, hız ve verimlilik kazanma adına Türkiye’de mevcut makine parklarında orta ve yüksek teknoloji makine segmenti talebini karşılıyor. Hijyenik üretim koşullarına göre üretim kayıplarını minimize eden ve enerji verimliliği sağlayan sektörel çözümler sunan; ayrıca iş birliği ve ekosisteme önem veren Optimak STU, bu amaçla iş süreçlerini iyileştiren, verimliliği artıran bir ekosistemde yer alan kurumlarla zirve ve fuarlarda bir araya geliyor. Yurt içinde Avrasya Ambalaj, WIN EURASIA, Teknofest, Robot Yatırımları Zirvesi ve SAHAEXPO, yurtdışında ise Dubai Gulfood ve Cezair Djazagro fuarlarında yer alan firma, “Sistem ve Teknoloji Uzmanı” mottosuyla optimum maliyet sağlayarak firmaların inovasyon kabiliyetlerini geliştiren, üretim değerini ve karlılığını artıran dijital dönüşüm çözümleri geliştiriyor.

  

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.