FINDIĞIN VE ÇAYIN DİYARINDA SANAYİ GÜÇLENİYOR

Hizmet sektörünün baskın olduğu Doğu Karadeniz, giderek gelişen sanayisiyle daha çok katma değer üretiyor. Sanayisi fındık, çay, madencilik, hazır giyim üzerine şekillenen bölgede, toplam 15 OSB faaliyet gösteriyor.

21 Ocak 2022 Cuma 15:50
FINDIĞIN VE ÇAYIN DİYARINDA SANAYİ GÜÇLENİYOR

Haber: Helin AYGÜN

TR90 Düzey 2 Doğu Karadeniz Bölgesi illeri Artvin, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize ve Trabzon’da sanayi hızlı bir gelişim gösteriyor. Bölge genelinde üretilen katma değerin sektörlere göre dağılımında hizmet sektörünün öne çıktığı görülürken; hizmet sektörünün sanayi ve tarımdan yaklaşık üç kat fazla katma değer ürettiği göze çarpıyor. Sermaye ve iş gücü gibi üretim faktörlerinin sektörler arası hareketliliğinin sınırlı olduğu bölgede, sanayi alanında gıda ve içecek imalatı dışında hazır giyim sektörü rekabet potansiyeli taşıyor. Coğrafi şartlar nedeniyle uygun sanayi bölgesi bulma sıkıntısı yaşanan bölgede, tüm imkânlar zorlanıp, gerekirse dağlar tıraşlanarak OSB’ler açılıyor. Uluslararası ticaret ve taşıma koridorları üzerinde yer alan, toplam 15 OSB’yi bünyesinde barındıran bölge, Karadeniz Sahil Yolu’nun tamamlanması ve Ordu’dan başlayıp Akdeniz’de sona erecek olan Karadeniz-Akdeniz Yolu’nun kısa süre içinde bitirilecek olması nedeniyle yeni yatırımlar için daha da cazip hale gelecek. 

GIDA İMALATI ÖNDE

Bölgede sanayi işletmesi sayısının az olması ve mevcut sanayi dallarının katma değer kapasitesinin düşük teknoloji veya orta teknolojiye dayalı olması nedeniyle, bölge sanayisinin toplam gayri safi katma değerdeki payı fazla yüksek çıkmazken; artan yatırımlarla bu oran yükselme eğilimi gösteriyor. Ağırlıklı olarak fındık, çay, hazır giyim ve madencilik sektörlerinin üretim gerçekleştirdiği bölgede, silah sanayi, otomotiv, gemi inşa sanayi dalları ile tıp ve eczacılık alanlarında daha yüksek katma değere sahip ürünlerin imalatını ve ihracatını gerçekleştiren başarılı firmalar da varlık gösteriyor. Altı ili kapsayan Doğu Karadeniz Bölgesi’nde imalat sanayinde, firma sayısının çokluğu ve istihdam açısından “gıda ürünleri imalatı” sektörü başı çekiyor. Bölge, mevcut hidrolik ve termik enerji kaynaklarına ek olarak biyokütle ve rüzgâr enerjileri üretimi için de yüksek potansiyel taşıyor.

SANAYİNİN PLANLI ÜSLERİ

Bölgenin en büyük sanayi firmalarına ev sahipliği yapan kenti Trabzon’da, 3’ü aktif 1’i yapım aşamasında 4 OSB bulunuyor. Trabzon’daki OSB’lerde faaliyet gösteren 167 işletmede 6 bin 300 kişi istihdam ediliyor ve yıllık 550 milyon dolar ihracat yapılıyor. Trabzon’daki 13 küçük sanayi sitesinde de 2 bin 200’ün üzerinde işletme üretim yapıyor. Trabzon Serbest Bölgesi ve Trabzon Teknokent de bölgenin ihracat ve inovasyon merkezleri olarak faaliyet gösteriyor. Ordu’da 4, Giresun’da 2 OSB bulunurken, bu kentler teşvikler, büyük iş gücü potansiyeli ve lojistik avantajlarıyla dikkat çekiyor. Ordu ve Giresun’da sanayi yatırımlarının çoğunu, fındık işleme ve fındık mamulleri fabrikaları oluşturuyor. Her iki kentte de son yıllarda hazır giyim sektörünün yükselişe geçtiği gözleniyor. Artvin’in ilk OSB’si olan Arhavi OSB, faaliyete geçmek için çalışmalarını sürdürürken, OSB tam kapasite çalışmaya başladığında burada 800 kişiye istihdam sağlanacağı belirtiliyor. 2’şer OSB’nin faaliyet gösterdiği Gümüşhane ve Rize’de sanayi tesislerinin sayısında artış görülüyor. Gümüşhane sanayisinde gıda, mobilya, gübre üretimi öne çıkarken; Rize’de çay ve çayla ilgili fabrikalar ağırlıkta bulunuyor. Bölgede Trabzon Teknokentin yanı sıra Giresun 2. OSB içinde kurulan Giresun Teknoparkın yapım çalışmaları da sürdürülüyor. Rize’deki Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinin Türk Alman Üniversitesi ile ortak kurduğu Dijitalpark Teknokentin yapımına ise İstanbul’da başlandı.

İHRACATIN LİDERİ FINDIK

Ordu, Giresun ve Trabzon’dan gerçekleştirilen ihracatta ilk sırayı fındık ve fındık mamulleri aldı. 2021 yılında 345 bin 433 ton karşılığı 2 milyar 260 milyon dolar olarak gerçekleşen yıllık bazda fındık ihracatının yüzde 35’lik kısmı tek başına Trabzon tarafından gerçekleştirildi. 2021 yılında Trabzon'dan 116 bin 777 ton karşılığı 781 milyon 938 bin dolar fındık ihracatı yapılırken, ihracatta 2020 yılına göre miktarda yüzde 17 ve değer tutarda da yüzde 13 oranında artış yaşandı. 2021 yılında yapılan fındık ihracatında 1’nci sırada yer alan Trabzon'u, 2’inci sırada İstanbul, 3’üncü sırada Giresun ve 4’üncü sırada Ordu takip etti. Doğu Karadeniz Bölgesi illeri içinde ihracatta 1’nci sırada yer alan Trabzon, 2021 yılında bölge ihracatının yarısından fazlasını tek başına gerçekleştirdi. Ordu ihracatının lideri olan fındık ve mamullerini orman ürünleri, bentonit ve gıda makineleri izlerken; Giresun’un dış ticaretinde ilk sıradaki fındık ve mamullerini makine ve aksamları sektörü takip ediyor. Artvin’de en çok ana metal sanayi, Gümüşhane’de madencilik ve taşocakçılığı, Rize’de ise en fazla bakır ve gıda ürünleri ihracatı yapılıyor.

Son Güncelleme: 21.01.2022 15:52
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.