E-OSB NÜANSLI ÜRETİM

Nilüfer OSB Başkanı Erol Gülmez, AR-GE farkındalığı artan OSB bünyesinde devreye almayı hedefledikleri e-OSB projesinin çıktılarından bahsetti. Gülmez, kaynak verimliliğini esas alan projeyle ilgili, “Yeşil dönüşümün gerekli kıldığı dijital dönüşümün tam karşılığı olarak hayata geçecek” ifadelerine yer verdi.

08 Nisan 2022 Cuma 08:32
E-OSB NÜANSLI ÜRETİM

DİJİTALE EĞİLİM ARTTI

2001’de zincire katılan üretim vadisi Nilüfer OSB (NOSAB), 320 fabrikasının yüzde 65’inde makine, metal ve otomotiv yan sanayi sektörlerine ev sahipliği yapıyor. Bölge, 22 bini aşkın çalışanıyla 1 milyar dolardan fazla ihracat rakamına ulaştı. AR-GE ve tasarım merkezi olan firmalarını sayısını Bursa ve Türkiye’ye paralel olarak artıran NOSAB’da yaklaşık 10 firmada AR-GE merkezi olduğunu söyleyen Başkan Erol Gülmez, “Türkiye’de olduğu gibi, ileri teknolojili ürünler, ihracat potansiyelimiz içinde çok yüksek oranda pay sahibi olmasa da AR-GE merkezlerinin sayısı arttıkça firmaların dijitalleşmeye olan eğilimleri ve üretimde makineleşme de artıyor. Yakın gelecekte hem bölgemizde hem de ülkemizde bu ürünlerin bize yüksek katma değer üretmesini hedefliyoruz ve istiyoruz” dedi. Gülmez, e-OSB projesiyle ilgili de önemli detaylar paylaştı.
   

ACİL DURUMLAR HEMEN SAPTANACAK

Halihazırda yürüyen ve BEBKA’dan yaklaşık 2 milyon lira hibe almaya hak kazanan bir e-OSB projesinden bahseden Gülmez, “e-OSB’yi hayata geçirmeyi hedefliyoruz. e-OSB’nin devreye girmesiyle, teknoloji odaklı bir hizmet sürecini her yönüyle etkin kılacak. Proje doğrudan enerji, işgücü ve diğer kaynakların verimli kullanılmasını sağlıyor. Yeşil dönüşümün gerekli kıldığı dijital dönüşümün tam karşılığı olarak hayata geçecek” dedi. 2021 itibarıyla, çevresel ve ekonomik verimliliği artıracak faaliyetlere hız verdiklerini ifade eden Gülmez, “Bölge sınırları dâhilinde faaliyet gösteren 320 firmaya sağlanan elektrik, su, doğalgaz ve arıtma hizmetlerine yönelik sayaç okumalarının uzaktan yapılabilmesi; arıza gibi acil durumlarda sorunun hızlıca tespit edilmesi amacıyla için OSOS ve EKARS sistemlerinin kurulması için çalışmalar başladı. Projenin uygulanmasıyla, NOSAB bünyesindeki fabrikaların, tüketim verilerine anlık ulaşması ve -gerektiğinde- günlük olarak sms ve e-posta yoluyla bilgilendirilmesi sağlanacak. Böylece yararlanıcılar veri izleme ve değerlendirme imkânı bulacak” şeklinde konuştu.
   

“DEVLET DE DESTEKLEMELİ”

Öte yandan, Yeşil Mutabakat’ın uygulanmasının uluslararası iklim ve çevre politikalarının sürdürülebilirliğinin önemli bir göstergesi olacağını ileten Gülmez, şöyle konuştu: “Sürecin işlemesiyle birlikte, çevresel etkilerden çok daha hızlı olarak, teknolojik ve ekonomik etkiler ortaya çıkacaktır. Firmaların, mutabakat gereği, üretim süreçlerinde yeni bir dönüşüme girmesi ve bu yönde yatırım yapması gerekiyor. Otomotiv endüstrisinin yoğun olduğu kentimiz de bu dönüşüme ayak uydurmak durumundadır. Çünkü karbon salınımının azaltılması meselesi doğrudan motorlu taşıtların emisyon limitlerinin düşürülmesini, geri kazanılmış malzeme kullanımı gibi zorunlulukları da beraberinde getiriyor. Bursa ve Türkiye olarak en yüksek pazar ortağımız AB’yle ticari ilişkilerimizin devam etmesi bu yönde yapacağımız yatırımlara bağlı olacak. İhracatımızın olumsuz etkilenmemesi için bu yatırımları önceliklerimiz arasına almalıyız. Bu noktada 2022’de devlet de bu gereklilikleri göz önünde bulundurarak yeni teşviklerle üreticiyi ve ihracatçıyı desteklemelidir.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.