BURSA BÜYÜRSE TÜRKİYE BÜYÜR

İhracatta 117 ülkeyi geride bırakan sanayi şehri Bursa, küresel tedarik zincirindeki değişimler neticesinde oluşan ilâve tedarik taleplerinin altından başarıyla kalkıyor. Türkiye’nin ilk yüksek teknoloji OSB’si TEKNOSAB’ı kuran Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) da kentin ihracat ve inovasyon altyapısına tüm kollardan destek sağlıyor.

25 Mart 2022 Cuma 09:50
BURSA BÜYÜRSE TÜRKİYE BÜYÜR

Türkiye’nin sanayi ve ticaret üssü Bursa’nın ihracatla büyümesini hedefleyen ve ekonomiye değer katan üyelerini küresel krize karşı koruyan tepe kurumlardan olan Bursa TSO (BTSO); teknolojiden yeşil dönüşüme, rekabetten üretime kadar birçok alanda kentin yükünü omuzlayan hamlelerin destekçisi konumunda… Sanayi gazetesine konuşan BTSO Başkanı İbrahim Burkay, Bursa’da Türkiye’nin ilk yüksek teknoloji OSB’si kimliği taşıyan TEKNOSAB’ı hayata geçirdiklerini belirterek, “Bursa iş dünyası olarak 16 milyar dolar yıllık ihracatımızla 117 ülkeden daha iyi bir ihracat performansına sahibiz. Ürettiğine değer katan bir anlayışla 4 dolarlık ihracat kilogram birim fiyatına ulaşan Bursa, Türkiye’mizin 2023 yılı hedefini bugünden yakalayan ender şehirler arasında yer alıyor. Bu başarının arkasında şehrine ve ülkesine inanan cesur girişimcilerimiz var” dedi.

BURSA BÜYÜRSE, TÜRKİYE BÜYÜR

BTSO Başkanı Burkay, küresel ölçekte son 100 yılın en büyük krizini tetikleyen koronavirüs salgınının çalışma hayatının tüm aktörlerini derinden etkilediğini söyledi. Salgın sürecinde şirketlerin kazanımlarını korumak adına topyekûn bir mücadele gösterdiğini belirten Burkay, yeni normalin koşulları karşısında hızlı refleks verebilme kabiliyetinin bir kez daha öne çıktığını vurguladı. Türkiye’nin sanayi ve ihracat merkezi olan Bursa’nın salgının Türkiye ve dünya ekonomisinde oluşturduğu etkileri doğrudan yaşadığını belirten Burkay, şöyle devam etti: “Bursa’nın sanayi ve ihracat odaklı ekonomik yapısı 2021 yılındaki toparlanma dinamiklerinden yararlanmasını sağladı. 2021 yılında küresel tedarik zincirlerindeki değişim ile Türkiye’ye yönelen ilave tedarik talebinin karşılanmasında Bursa yüksek rol oynadı. Kent olarak 24 milyar dolarlık dış ticaret hacmimizle ülkemizin ihracat odaklı büyüme hedeflerine katkı sağlamayı sürdürüyoruz. Ürettiğine değer katan bir anlayışla 4 dolarlık ihracat kilogram birim fiyatına ulaşan Bursa’nın imalat sanayisinde orta-yüksek teknoloji yoğunluğu yüzde 52 ile Türkiye ortalamasının iki katı seviyesindedir. Bursa’mız güçlü sanayi hamlesi ile ülkemizin milli kalkınma hedeflerine öncülük etmeye devam ediyor. ‘Bursa Büyürse Türkiye Büyür’ mottosu artık bir iddia değil, realite haline geldi.”

REKABETE MEKÂNSAL AŞI

Pandemiyle birlikte küresel ekonominin yeniden kabuk değiştirdiğini ifade eden Burkay, dördüncü sanayi devrimi, yapay zekâ, nesnelerin interneti ve büyük veri gibi kavramlar ekseninde şekillenecek yeni ekonomide üretim ve ticaret düzeninin bugünden çok daha farklı olacağına işaret etti. Bursa’nın bulunduğu Marmara Havzası’nda yeni bir mekânsal planlama yapılmasının yatırım, üretim, istihdam ve ihracatı yeni bir boyuta taşıyacağını belirten Burkay, “Türkiye’de GSYH içinde imalat sanayinin payı yüzde 16 seviyesindeyken, Bursa’nın ekonomik işlem hacmine ise sanayi katkısı yüzde 46 seviyesindedir. Şehrin 11 bin kilometrekarelik toplam yüzölçümü içinde sanayi binde 8’lik sınırlı payına rağmen bu katkıyı vermektedir. Sanayi alanlarının toplam yüz ölçümlerine oranı Almanya’da yüzde 4,44, İtalya’da yüzde 2,15, OECD ülkelerinde ise ortalama yüzde 2,5’tir. Bursa’da binde 8’lik oranın en az yüzde 1,5’a taşınması, Bursalı firmaların küresel rakipleri karşısında sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi ve rekabet edebilmesine imkân sağlayacak ve Bursa’mıza çok önemli bir rekabet avantajı sağlayacaktır” dedi.

TEKNOSAB’DA ÜRETİM BAŞLADI

Burkay, ölçek ekonomisine geçişin Türkiye’deki sembolü olan Bursa Teknoloji OSB TEKNOSAB’da ilk fabrikaların üretime başladığını söyledi. İbrahim Burkay, bölgenin kamulaştırma süreçlerini 4 yıl gibi kısa bir sürede tamamlayıp, bölgeyi yatırıma hazır hale getirdiklerini belirterek, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk günden bu yana yakından takip ettiği TEKNOSAB’ı devletimizin güçlü desteği ile çok kısa bir sürede üretime uygun hale getirdik. Bölgemizde birinci etapta ilk fabrikalar üretime başladı” şeklinde konuştu.  

VİZYONER BİR BAKIŞ

BTSO olarak 2013’te başlattıkları sanayide nitelikli dönüşüm hamlesi ile Bursa’yı yeni ekonomiye hazırladıklarını belirten Burkay, 1961 yılında Türkiye’nin ilk OSB’nin Bursa’da kurulduğunun altını çizdi. Başkan Burkay, “Oda olarak sanayimizi ileri teknolojili ve yüksek katma değerli bir yapıya kavuşturmak için önemli bir vizyon ortaya koyduk. Başta TEKNOSAB olmak üzere, Model Fabrika, BUTEKOM, BUTGEM, MESYEB ve Enerji Verimliliği Merkezi gibi projelerimiz sanayimizin dünya ile rekabetine imkân sağlayacak. TEKNOSAB ile birlikte stratejik sektörlerde orta ve ileri teknolojiye geçiş de hız kazanacak. TEKNOSAB, kentimizin 25 milyar dolarlık ihracat hedefine önemli katkılar sağlayacak” açıklamasını yaptı.

TESTLER BAŞLATILDI

BTSO tarafından hayata geçirilen ve Türkiye’nin en kapsamlı sınav ve belgelendirme kuruluşu olan BTSO MESYEB, Türkiye genelinde gerçekleştirdiği sınav ve belgelendirme çalışmalarıyla bugüne kadar 82 binden fazla çalışanı mesleki yeterlilik belgesi sahibi yaptı. BTSO MESYEB, otomotiv, metal, inşaat, enerji, tekstil, asansör, kimya-plastik, lojistik, elektrik-elektronik ve kişisel hizmetler sektörlerinde toplam 104 meslekte sınav ve belgelendirme yetkisine sahip. Kapsam ve altyapı olarak Türkiye’deki belgelendirme kuruluşları arasında ilk sırada yer alan MESYEB, kurulduğu günden bu yana 50’den fazla şehirde hizmet verdi. Öte yandan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca yürütülen piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetleri kapsamında yapılan asansör sektörüne yönelik test ve muayene hizmetleri BTSO MESYEB bünyesinde kurulan Türkiye’nin ilk Asansör Ekipmanları Test ve Güvenlik Merkezinde gerçekleştiriliyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile yapılan protokolle Türkiye’de ilk olma niteliği taşıyan merkezde asansör güvenlik aksamlarından fren sistemi, hız regülatörü ve tamponların testlerine başlandı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.