ALTYAPIDA KUSURSUZA DOĞRU

Kaynaklarını kesintisiz üretim ve güçlü altyapı için değerlendiren Barakfakih OSB, ıslah sürecinden çıktığı andan bu yana çok büyük mesafeler kat etti. Enerji, doğal gaz, yağmur suyu ve atık su altyapılarını tamamlayan OSB, üretimin devamlılığı için üstlendiği sorumlulukları başarıyla yerine getiriyor.

22 Mart 2022 Salı 13:49
ALTYAPIDA KUSURSUZA DOĞRU

4 Aralık 2019’da ıslah OSB sürecini tamamlayarak yatırım planı süreci için düğmeye basan Barakfakih OSB, ilk iş olarak bölgenin birincil ihtiyacı olan yağmur suyu ve pis su altyapısının çalışmalarına yoğunlaştı. 2020’den itibaren çalışmalarına büyük bir ivme kazandıran Barakfakih OSB, bu süreçte yaklaşık 33 kilometre yağmursuyu altyapısı ile iyileştirmelerle beraber 6 kilometrelik pis su altyapısını 1 sene içerisinde tamamlayarak hayata geçirdi. Süreç içerisinde asfalt, parke ve bordür ihalelerini de tamamlayan ve asfaltlama çalışmalarının startını veren OSB, 23 kilometrelik asfalt, parke ve bordür çalışmalarının yüzde 70’i tamamladı. 2023 yılı sonunda bitirilmesi düşünülen yatırım planını 2022 yılı sonunda tamamlayacak olan Barakfakih OSB, kurumlarla da iletişime geçerek Telekom, enerji ve doğalgaz altyapılarını hızla tamamlattı. Tüm altyapı çalışmalarını yüzey kaplama faaliyetleri öncesinde başarıyla sonlandıran sanayi bölgesi, kesintisiz üretim için yeni kaynaklar da oluşturma ekseninde mesai harcıyor.


ÜRETİM DEVAMLILIĞI

Bölge içi ve ana arterlere ulaşımdan, bölge yaşanılabilirliğin artırılmasına ve üretim devamlılığına fayda sağlayan altyapı konusuna büyük önem veren Barakfakih OSB, temel altyapı ihtiyaçları olan enerji, su, yağmursuyu tahliyesi ve pis su tahliyesi sistemlerinin, üretimin birincil ve ikincil temel ihtiyaçları olduğunun bilinciyle hareket ediyor. Altyapıya yaptığı yatırımlarla adından söz ettiren OSB, bu alanda yatırımcısına kusursuz bir altyapı sunma hedefinde.
 

ÇIKTILARI BÜYÜK

Altyapı çalışmaları için bölgenin kazanımları ise iletişimden lojistiğe, geri dönüşümden iş güvenliğine kadar geniş bir skalayı kapsıyor. Bütün bu hizmetler sanayicinin üretim kapasitelerini ve maliyetlerini de geliştiriyor. Özellikle asfaltlama çalışmaları ile son ürün lojistiği ve personel lojistiği konusunda ciddi bir gelişme gözlendi. Altyapı geliştirmeleri ile alakalı olarak da üretim kapasitesi artışı ve üretim maliyetlerinde de düşüşler izlendi.
 

EKSENİ LOJİSTİK VE ULAŞIM

Barakfakih OSB, lojistik ve ulaşım anlamında ise iki faktöre bağlı hareket ediyor. Birincisi çıkan son ürünün OSB içinde ve son kullanıcıya ulaştırılmasında kat edilecek lojistik yeterlilik, ikincisi ise beyaz ve mavi yakanın OSB’ye rahat bir şekilde ulaşması… Bu bağlamda OSB’nin konumlandırılması ana arterlere olan uzaklığı, ham madde ve ürün teslim arterleri ile olan iletişimi birinci aşama için, işgücünün taşınması ve OSB ile iletişim ikinci aşama için hayati bir önem taşıyor. OSB, bu iki konuyu verimliliğin temel unsurları olarak tanımlıyor.
 

İMAR PLANI’NI MÜTEAKİBEN

Sosyal tesisi, rekreasyon alanları ve hizmet yapılarıyla dikkat çeken bir sanayi bölgesi olma hedefindeki Barakfakih OSB, imar plan onay sürecini müteakiben bu konuda da adım atmaya hazırlanıyor. 1/1000’lik OSB revizyon imar planında rekreasyon alanı, teknik alan, ticaret alanları, tır, kamyon, makine parkı ve eğitim alanları planlandı. Bu hazırlık, imar planları onayına müteakiben hızlı bir şekilde uygulamaya konulacak.
 

BEBKA’YLA ORTAK PROJE

Ağırlıklı olarak tekstil sektörüne ev sahipliği yapan OSB, bölgesine güç kazandırıcı projeleriyle de anılacak. Bölgede yer alan ve sayıları oldukça fazla olan boyahaneler için, elzem ham maddenin su olduğundan yola çıkan Barakfakih OSB, su arzının kesintisiz sağlanabilmesi için, mevcut altyapıları iyileştirerek, çevre mevzuatları çerçevesinde yeni kaynaklar oluşturmaya hız veriyor. Bu bağlamda Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) ile ortaklaşa yürüttükleri bir su deposu projesi de mevcut. Kısa vadede bölgenin doluluk oranının hızla artacağı öngörülürken, Barakfakih OSB, ülke ekonomisine ihracat ve istihdam ile katkıda bulunmaya edeceğini ifade ediyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.