YAZILIM ŞİRKETİ 13 KAT BÜYÜDÜ

Türk yazılım şirketi Next4biz 10 yılda 13 kat büyüdü. Next4biz Kurucu Ortağı Tamer Gülce, "Geliştirdiğimiz yeni nesil CRM başta olmak üzere BPM ve CRM yazılımlarımızı organizasyonlarının kalbine yerleştiren tüm şirketler, geçmişte kullandıkları çözümlere göre çok daha verimli bir deneyim yaşadıklarını ve ürünün esnekliği sayesinde IT bağımlılıklarının azalmasından duydukları mutluluğu net biçimde ifade ediyorlar" dedi.

05 Ocak 2022 Çarşamba 14:30
YAZILIM ŞİRKETİ 13 KAT BÜYÜDÜ

Dijital kırılımı Covid-19 pandemisiyle derinden yaşayan dünya, dijital tüketici ve müşteri kavramlarını daha belirgin hale getiriyor. İş dünyası bir yandan karlılığını korumaya çalışırken, dönüşümü tetikleyen bu dijital hıza da ayak uydurmaya çalışıyor. Kurumsal organizasyonlarda iş yönetim süreçlerinin, satış süreçlerinin, satış sonrası hizmetlerin, müşteri yönetim ve şikayet sistemlerinin uçtan uca dijitalleşmesi artık bir zorunluluk olarak kabul ediliyor. Ancak bu dönüşümlerin günü kurtaran yalın çözümlerden öte, esnek ve geleceğe hızla entegre olan kurumsal yazılımlarla sağlanması önem taşıyor. Finans, sigorta, e-ticaret, telekom, enerji, perakende, otomotiv, havayolları, lojistik, imalat, kamu yönetimi gibi farklı sektörlerde  faaliyet gösteren 400’ü aşkın lider kurumda, 150 binden fazla çalışan  tarafından kullanılan Next4biz, 2022’de vites büyüterek dijital dönüşüme öncülük etmeye ve dünyada da büyümeye devam edecek. No-code kurumsal çözümlerin mimarı olan Next4biz; İş Süreçleri Yönetimi (BPM), Müşteri Hizmetleri Yönetimi (CSM) ve Pazarlama ve Satış Yönetimi (CRM) alanında geliştirdiği SaaS yazılım ürünleriyle 10 yılda 13 kat büyüdü. Şirket, 2022’de de büyüme ivmesini sürdürerek global markalaşma stratejisi kapsamında yurt dışı ofislerine yatırım yapmayı sürdürecek.   
     

DÜNYA ÇAPINDA İLK 10 HEDEFİ

“İki temel sloganımız var: No-code no cry! ve Less IT Dependency”” diyen Next4biz Kurucu Ortağı Tamer Gülce şunları ifade etti: "Next4biz olarak, yerli mühendislik gücümüzle geliştirdiğimiz no code CRM ve BPM yazılımlarımızı iş dünyasıyla buluşturduk. Nitekim inovatif ürünlerimiz bugün dijital dönüşümü derinden hisseden ve bu dönüşümü yönetmek isteyen 400’ü aşkın öncü kurum tarafından tercih ediliyor. Geliştirdiğimiz yeni nesil CRM başta olmak üzere BPM ve CRM yazılımlarımızı organizasyonlarının kalbine yerleştiren tüm şirketler, geçmişte kullandıkları çözümlere göre çok daha verimli bir deneyim yaşadıklarını ve ürünün esnekliği sayesinde IT bağımlılıklarının azalmasından duydukları mutluluğu net biçimde ifade ediyorlar. Next4biz olarak iş dünyasından aldığımız cesaretle Türk yazılım sektörü için yeni bir hedef belirledik. 10 yıl içinde, dünya ölçeğindeki ilk 50 yazılım ürünü arasında Türk mühendislik gücüyle geliştirilmiş en az  5 ürün yer alacak. Ve biz Next4biz olarak dünya ölçeğindeki ilk 10 yazılım şirketi arasında gururla yer alacağız. Çünkü Next4biz hem bir CRM hem bir BPM ürünü. CRM ve BPM ürünlerinin bilinen kalıplarının dışında, hem Türkiye’de hem de dünyada bu alandaki paradigmayı kökünden sarsan bir ürün. Ürünümüzün esneklik gücüyle hedefimize ulaşacağımızdan şüphemiz yok.”

   

PAZARLAMA VE SATIŞ KOORDİNELİ

Next4biz'in, geleneksel CRM’lerle yaşanmış deneyimleri doğru analiz ederek pazarlama ve satış alanlarındaki paradigmayı da önemli ölçüde değiştirdiğini söyleyen Gülce, "Next4biz’in all-in-one olarak sunduğu yeni nesil CRM’de müşteri yönetimi, kampanya yönetimi ve görev yönetimi modülleri de CRM’in içinde yer alıyor. Böylece pazarlama ve satış ekiplerinin koordine çalışmasını sağlanıyor. Next4biz CRM’de yer alan satış yönetimi ve fırsat yönetimi modülleri ise B2B ve B2C fark etmeksizin her iş modelinde, e-posta ile pazarlama-satış faaliyetlerini yönetme ya da spreadsheetlerle müşteriye ilişkin tahminlerde bulunma devrini kapatıyor" dedi. Gülce, son olarak şöyle konuştu: "Next4biz’in iş akışları ve formları her kategori için ayrı ayrı özelleştirilebiliyor. Böylece şikayetin çözümünde görev alacak birim, tedarikçi ya da paydaşa görevleri otomatik atayabiliyor, onlara süreler verip gecikmeleri yönetmenizi sağlıyor. Böylece şirketler şikayeti tek bir platformdan yönetiyor müşteri de süreci takip edebiliyor bu sayede süreç uçtan uca raporlanabilir bir yapıya dönüşüyor."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.