OSB’LERİ KALDIRAÇ OLACAK

Türkiye’nin tahıl ambarı, sanayinin destek merkezi, Kapadokya’nın giriş kapısı… ABD’den Çin’e kadar farklı kıtalara ihraç edilen gazozu ve yüksek madencilik potansiyeliyle öne çıkan Niğde, OSB’lerinin desteğiyle gelecekte bir sanayi kentine evrilmeyi hedefliyor.

11 Aralık 2021 Cumartesi 10:10
OSB’LERİ KALDIRAÇ OLACAK

Ekonomisi temelde tarıma dayanan ve son yıllarda sanayileşmeye hız veren Niğde, özellikle makine ve yedek parça imalatında bir hayli yol kat etmiş OSB’leriyle hemen hemen her sektörde varlığını hissettiriyor. Son 3 yılda OSB’lerinin altyapılarında büyük gelişmeler gösteren ve özellikle Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi iş birliği ve Teknopark birikimiyle AR-GE ve inovasyon konusunda aşama kaydeden Niğde; çimento, geri dönüşüm, yedek parça, tarım, tekstil ve hayvancılığa dayalı gıda endüstrisi başta olmak üzere pek çok alanda kendini geliştiren yapıda. Sanayi gazetesine konuşan ve kentin çok yakında sanayi ve üretim şehrine dönüşeceğini söyleyen Niğde Milletvekili Yavuz Ergun, “OSB’lerimizde projelerimiz hızla tamamlanıyor. Bor OSB’de uzun yıllardır talep edilen doğalgaz yatırımımızı tamamladık. Niğde OSB’mizde ise istihdam yıllar içinde katlanarak 4 bin 200’ü gördü” diye konuştu. Ergun, Niğde’ni her geçen gün yükselen trendle yatırımcılarına kucak açtığını da sözlerine ekledi.

ŞEHRE DAVET

Niğde’nin OSB’leri hakkında bilgi verir misiniz? Yeni yatırım çalışmaları hangi aşamada?
 

İlimizde halihazırda aktif olan 2 OSB’nin yanında 2 OSB de tüzel kişiliğini kazanmış ve kuruluş aşamasındadır. Tamamen doluluk oranına ulaşmış iki OSB’miz, Niğde OSB ile Bor Karma ve Deri İhtisas OSB tam kapasiteyle üretimlerine devam ediyor. Niğde 2. OSB ile Bor TDİ Besi OSB tüzel kişiliklerini kazandı, faaliyete geçmek için yatırım planlamalarını sürdürüyor. Niğde özellikle son üç yıl içerisinde yatırım merkezi haline gelmiştir. Bugün halihazırda Niğde’mizin Niğde OSB ve Bor OSB olmak üzere iki OSB’si bulunmaktadır. Niğde’mize daha fazla yatırım ve daha fazla istihdam sağlamak için gece gündüz demeden çalışıyoruz. Geçtiğimiz son bir ay içerisinde birçok şehirde sanayicilerimiz ile toplantılar gerçekleştirdik. İstanbul, Kocaeli, Mersin, Ankara’da toplantılar düzenledik. Çok yakında İzmir’e gidecek sanayicilerimizle buluşacak ve onları fırsat şehri Niğde’mize yatırım yapmaya davet edeceğiz. Tabi bunların yanında sanayicimizi bizzat ziyaret ettiklerimiz ve yeni yatırımlarını şehrimize kazandıklarımız da var. Örnek verirsek daha önce sahibini bizzat ziyaret ettiğim ve yatırım çağrısında bulunduğum Gaziantep’te yatırım yapan bir firma geçtiğimiz günlerde 329.351,70 metrekarelik sanayi parseli ring tesisi ve open-end iplik üretimi yapmak üzere ön tahsisi yapıldı. Bu sanayi parseli üzerinde yapacağı 100 milyon Euro yatırım bedelli 150 bin metrekare kapalı alanlı fabrikasında 400 kişi istihdam edecek.

NİĞDE OSB’DEN BÜYÜK SIÇRAYIŞ

Niğde OSB’nin gelişimini anlatabilir misiniz?

2018’de 70 fabrika ve 850 çalışanı ile faaliyet gösteriyordu, bugün baktığımızda 474 hektarlık mevcut alanındaki 110 sanayi parselinin 93’ünde firmalar üretim yapmakta ve 4 bin 200 kişi çalışmaktadır. Son hız devam eden projeler ile 7 sanayi parselinde İnşaatlar hızla tamamlanmakta, yatırımcılara tahsisi edilen 10 sanayi parselinde ise inşaat projeleri hazırlanmaktadır. OSB’nin uzun zamandır takip ettiğimiz ve yeni tamamlanan 229,50 hektarlık genişleme alanı içinde son 1 ayda 6 sanayi parselinin 2 ayrı firmaya 6 ayrı fabrika kurmak üzere ön tahsisi yapılmıştır. Ülkemiz için stratejik öneme haiz bu tahsisin sanayi camiasında duyulması sonrasında diğer sanayi parselleri için yoğun arsa tahsis talebi bulunmaktadır. Özellikle Niğde-Ankara Otoyolumuzun açılmasıyla Niğde yatırım ve üretim konusunda bir cazibe merkezi oldu. Bizler de gerekirse kapı kapı dolaşmaya devam edeceğiz. Hedefimiz Niğde OSB’de 2022 yılı sonunda çalışan sayısının 8 bin kişiye ulaşması. Tüm yatırımcılarımızı Niğde’mize davet ediyorum; 6. bölge teşvikleri ve birçok avantajları ile tam bir cazibe merkezi haline gelen OSB’miz yatırımcılarını bekliyor. Bugün baktığımızda gerek Niğde OSB ve gerekse Bor OSB’mize kurulan yapıların birçoğunun inşaatının yüzde 98 oranında tamamlandığını düşünürsek; ihracatımızın hızla artacağını öngörüyoruz. Örnek olarak Bor OSB’mize kurulan Akgüç Seramik fabrikasının ihracat odaklı çalışacağı ve tüm yatırımın bu hedefle yapıldığını görmekteyiz.

DÖNÜM NOKTASI DOĞALGAZ

Diğer OSB’lerde altyapı ve faaliyet durumu nedir?

Bor OSB’miz gelişimini ve büyümesini hızla sürdürmektedir. Geçtiğimiz yıl Türkiye’de en yüksek altyapı yatırımı ödeneklerinden birisini alarak toplam 68 milyon TL ile yatırımlarını tamamlama noktasına gelmiştir. Özellikle uzun yıllardır üreticilerimizin ve yeni yatırımcılarımızın talepleri olan doğalgaz yatırımımızı hayata geçirmemiz ile OSB’nin tamamı dolmuş ve genişleme alanı için çalışmalarımız başlamıştır. İlk aşamada 5 bin metreküp/h kapasite belirlenen hattımızı yoğun görüşmelerimiz sonucunda 25 bin metreküp/h kapasiteye çıkardık. Doğal gaz sanayimizde bir dönüm noktası olmuştur. Bor Karma ve Deri İhtisas OSB ise 96 aktif firması ve 1500 kişilik istihdamı ile faaliyetine devam etmektedir. 2018 yılında 86 tesis üretim durumundayken bugün Bor Karma ve Deri İhtisas OSB’de üretimdeki tesis sayısı 98’e çıkmıştır, 55 tesis inşaat aşamasında ve 38 tesis de proje aşamasındadır. 1.500 olan mevcut istihdam sayısı inşaat ve proje aşamasında olan tesisler de üretime geçince 5 bine çıkacaktır. Niğde 3. OSB 2021 Mart ayında tüzel kişiliğine kavuşmuş olup yatırımları değerlendirme ve planlama sürecindedir. Bor TDİ Besi OSB ise Temmuz 2021’de tüzel kişiliğini kazanmış olup 4 milyon metrekarelik alana kurulacaktır. Bölge dahilinde 8 adet 500 baş, 20 adet 250 baş, 60 adet 100 baş ve 40 adet 50 baş kapasitede olmak üzere toplam 20 bin büyükbaş besi hayvanı kapasiteli 128 adet büyükbaş hayvancılık işletmesi kurulması planlanmaktadır. Bölge, Bor İlçe Merkezine 8,5, Bor-Altunhisar yoluna 3,3, Bor-Zengen yoluna ise 5,4 kilometre uzaklıktadır. TDİ Besi OSB alanında; açık besi tesisleri, kesimhane, et işleme tesisi, biyogaz tesisi, yem üretim tesisi gibi ana tesislerin yanı sıra; sosyal ve idari tesisler, veterinerlik ve ilaç satış hizmet noktaları, market, lokanta, kontrol binası, araç park alanları, tamir atölyesi, kantar, dezenfeksiyon, gübre bertaraf ve atık su arıtma tesisi, tesis giriş-çıkış ve iç yollardan oluşan yardımcı ünitelerin kurulması planlanmıştır. İlimizde faal bulunan ve yeni faaliyete başlayacak OSB’lerimiz vatandaşımıza yüksek istihdam sağlayacak, Niğde’mize bir bakıma sınıf atlatacaktır. Maden alanında alternatif üretimleri artıracağız. Ayrıca tarımda Bor TDİ Besi OSB’nin kurulması ile atağa geçecek olan bir iliz.

GAZOZU DÜNYAYI GEZİYOR

Niğde’nin dış ticaret rakamlarını, sektörlerini ve marka gücünü anlatabilir misiniz?

Her alanda geliştiğimiz gibi ihracatta da ön plana çıkmak için birçok alanda yatırımlarımız ve üretimlerimiz hızla devam ediyor. Niğde doğal kaynakları zengin bir bölgemizdir, kalsit kentin önemli ihracat kaynaklarındandır. Özellikle Rusya ve Uzak Doğu ülkelerine ihracat yapılmaktadır. Bunun yanında bir dünya markası haline gelen Niğde Gazozumuz yine Amerika’dan Çin’e kadar birçok ülkeye ihraç edilmektedir. Bugün toplam ihracat rakamı 61 bin Dolara ulaşmıştır. İhraç ettiğimiz ürünlerin başında kalsit, gıda ürünleri, makine, araç yan sanayi, süt ürünleri, tekstil ve tarım ürünleri gelmektedir. Şehre yapılan yatırımların başında madencilik, tarım ürünlerini değerlendirme, güneş enerjisi, lojistik ve alternatif turizm yatırımları sayılabilir. Bölgede bulunan kalsit, kurşun gibi madenlerin çıkarılması, bu ürünlerin içerisinde özellikle kalsitin mikronize hale getirilerek yaygın olarak kullanıldığı boya, yapı kimyasalları, kâğıt, plastik gibi sektörlerde kullanılmasına yönelik yapılacak yatırımlar hem talebi karşılamaya yönelik hem de potansiyel yatırımlardır.

KABUĞUNU KIRIYOR

Kentte sanayinin daha fazla gelişmesi için neler yapılabilir? Size ulaşan talepler nelerdir?

Niğde’mizin sanayisini geliştirmek ekonomisine katkıda bulunmak için hep beraber çalışacağız. Sanayi noktasında kalifiye işgücü yetiştirmek adına yeni teknik liseler ve MYO’lar planlama dahiline alınabilir. Bununla beraber enerji noktasında maliyetleri düşürmek adına yenilenebilir enerji üzerine projeler üzerine çalışmaktayız. Sanayimiz için gerekli enerjiyi ilimiz sınırlarında üretmek hem çevremizi koruyacak hem de önemli maliyet avantajları sağlayacaktır. Üretim için ne gerekiyorsa, yatırım nerdeyse arayıp bulacağız. Niğde artık kabuğunu kırıyor ve hak ettiği yerlere geliyor. Seçildiğimiz günden beri Niğde’yi bir marka şehri yapmak için gece gündüz çalışıyoruz. Gelişmişliğin en önemli göstergesi bir memleketin katma değerli ürün üretip üretemediğidir. Bu noktada İnşallah Niğde’miz bölgede sanayisiyle ön plana çıkan örnek bir şehir olacaktır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.